Sağlık

Yaşlıların Günlük Yapabileceği Egzersizler

Yaşlıların Günlük Yapabileceği Egzersizler

İnsanlar yaşlandıkça sağlık açısından yaşamın en hassas döneminde bulunmaktadırlar.  Vücut organları yavaş çalışmakta ve hareketleri yavaşlamaktadır. Her gün yapılan küçük işler ve etkinlikler daha çok dinç kalmalarını sağlayacaktır. Yaşlıların yapabilecekleri günlük egzersizler.

USA, New York State, Old Westbury, Seniors stretching in park

1- Bahçıvanlık, bahçe faaliyetlerinde bulunmak, hareket kabiliyetinizi artıracağından sizi dinç yapacaktır. Eğilip kalkmanız sağa. sola hareket etmeniz sizi hem meşgul eder hemde hareket etmiş olursunuz.

2- Ev temizliği, haftanın bir ya da iki günü veya azar azar yapacağınız ev işleri sizin hareket kabiliyetinizi artıracak ve egzersiz yapmış olacaksınız. Aynı zamanda tozlar ve hastalık yapıcı mikroplardan temizlenmiş olur. Kendinizi zorlamadan yapacağınız hareketler sizin zinde kalmanıza yardımcı olacaktır. Hafif işler yapın ağır kaldırmaktan kaçının, sizin için sorun olabilir.

3- Alışveriş, evinize yakın market veya pazara gidip ufak tefek alışverişler yaparak ihtiyaçlarınızı da karşılamış olursunuz. Eğer formda kalmak ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız egzersiz yapmalısınız. Market yakınsa iki kere giderek hem yolu uzatmış hemde ağır taşımamış olursunuz. Yürümek yaşlılar için en ideal egzersizdir.

4- Yürüyüş, sağlıklı bir yaşam tarzı ve kalp sağlığı, eklem sağlığı, kas sağlığı için yürümelisiniz. Evinizin bahçesinde ya da etrafında yürüyebilirsiniz. Her vücut organlarınızın hareket etmesine hem de metabolizmanızı çalıştırmış olursunuz.

yaşlı4

5- Düzenli konuşma, kişinin ruh hali mutluluğu alışkanlık haline getirip, normal konuşma yapanlardır.Hava durumu, siyasi konuşmalar, moda trendleri, veya ilginizi çeken bir hobiniz hakkında konuşmanız, kendinizi zorlamadan pozitif düşünerek yapacağınız konuşmalar sizi zinde tutacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı