Anne ve Çocuk

Vajinal Atrofi Hastalığında Doğal Tedaviler

Vajinal Atrofi Hastalığında Doğal Tedaviler

Vajinal atrofi,  azalan östrojen nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla menopoz sonrası görülür, ama aynı zamanda emzirme esnasında ve vücutta östrojen üretiminin azalmasından sonra her hangi bir dönemde görülebilir.

Vajinal atrofi için doğal tedavi yöntemleri vardır, menopoza giren kadınların yaklaşık çoğunluğu  bu sıkıntıları yaşarken sadece çok azı tedavi yollarına başvurmaktadır.

cystocele

Ağrı veya cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan kanamalar, vajina tahrişleri, hassasiyet, idrar kaçırma ve kaşıntıya sebep olmaktadır.

Genellikle menopoz sonrası ve orta yaşta ortaya çıkan vajinal atrofi, östrojen seviyesinin düşmesi genital kan akışını yavaşlatır ve vulvar dokuların kollajen üretimini düşürür. Vajinal duvarlarda oluşan çatlak veya yaralar maya ve bakteri enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

lvrservicebeirut

Vajinal atrofi oluşum nedenleri:

  • Menopoz sonrası
  • Emzirme sırasında
  • Yumurtalık ameliyatlarından sonra
  • Kanser tedavisinden sonra
  • Kemoterapiden sonra
  • Meme kanseri hormon tedavisinden sonra
  • Doktorunuza gittiğinizde size önereceği tedavi yolları
  • Vajinal östrojen tableti, vajinal östrojen halkası ve östrojen kremleridir.

Vajinal atrofi doğal tedavi yöntemleri:

E vitamini fitilleri

Vajina ve vulvanın normal mukozasını uyararak koruyucu nemi artırarak enfeksiyon riskini azaltır. E vitamini fitilleri güvenlidir.

78366590_xs

D vitamini

Vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olarak menopoza bağlı rahatsızlıkların giderilmesi ve kemik erimesinin önüne geçerek vajinal kuruluğu önlemiş olur.

feature3_image5_vitd

Karayılan otu

Hormon seviyelerini dengelemek, uterus ve vajinada kadın seks hormonlarının kan akışını artırmaya yardımcı olmaktadır. Hamilelikte ve kanser tedavisi görenlerde kullanılmamalıdır.

kara-yilan-otu-faydalari-bkk1307

Aloe vera

Tropikal jel olarak kullanıldığında, vajinal atrofi ile ilişkili vajinal kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kaşıntı ve iltihaplanmayı hafifleten anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Hasar görmüş dokuların iyileşmesine yardımcı olur.

aloe vera

İzoflavonlar

Bazı fito östrojen olan izoflavonlar vücutta östrojen varlığını taklit etmeye yardımcı olabilir. Soya, kırmızı yonca özü vajinal atrofi belirtilerin, ortadan kaldırabilir. İzoflavonlar vajinal kuruluk ve sıcak basması gibi menopoz belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olur.

izoflavonlar

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı