Güzellik

Tırnak Problemleri

Tırnaklarınıza İyi Bakın

Tırnaklar el ve ayakların koruyucu örtüsü olmakla beraber güzelliğinde en önemli parçalarından biridir. Tırnaklar keratin adı verilen proteinlerden oluşur. Tırnakların uzaması kişinin yapısına ve yaşına bağlı olmakla beraber çeşitli sebeplerle kişiden kişiye farklılık gösterirken hastalık, ilaç kullanımı, beslenme alışkanlıklarına göre de farklılık gösterebilir. El tırnakları  ayda ortalama 3,5 mm ayak tırnakları ise yaklaşık 1,6 mm uzar. Düşünülenin aksine kadınlarda tırnak uzaması erkeklere nazaran biraz daha yavaştır, yaz aylarında ve gebelik döneminde daha hızlı uzar. Tırnak problemleri için uzman doktora görünmeniz tavsiye edilir.

 

Tırnak Problemleri için Püf Noktaları

Sağlıklı tırnaklar pürüzsüz yüzeyli,parlak ve dış etkenlere karşı dirençlidir. Bakımlı ve güzel görünmek sadece kadınların değil erkeklerinde ilgilendiği bir konudur, bunun için hemen herkes güzel tırnaklara sahip olmak ister. Şekli bozuk, deforme olmuş ,rengi değişmiş, kırık tırnaklara kimse sahip olmak istemez ve hemen çözüm arayışına girer.

Tırnakların değişimi bazen sadece estetik bir sorun değil bazı hastalıklarında işareti olabilir. Örnegin kansızlığın ileri kademelerinde tırnaklar deforme olabilir, tırnaklardaki morarmalar doğuştan kalp hastalığı veya genetik bazı bozuklukların  işareti olabilir, mantar enfeksiyonlarında tırnaklarda renk bozuklukları (kararma-sararma -beyazlaşma),kalınlaşma veya soyulma olabilir.

Tırnak enfeksiyonlarında erken teşhis tedaviyi kolaylaştırırken süreç uzadıkça tedaviye direnç başlar.

 

Neler yapılmalı?

Uzmanlara göre tırnaklar için yapılabilecek en iyi şey tırnakların kurumasına, aşırı yumuşamasına, kırılgan hale gelmesine fırsat vermemek ve onları travmalardan koruyarak kimyasallarla tahrip etmemektir. Tırnakları düzenli olarak kesmek, uçlarını düzeltmek, temizliğine dikkat etmek alınabilecek basit ve etkili önlemlerden bazılarıdır. Lütfen unutmayın sorunlu tırnaklar bazı sağlık problemlerinin işareti olabilir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı