Sağlık

Su İçmeniz İçin 7 Neden

Su İçmeniz İçin 7 Neden

Bu gün gittiğiniz her yerde elinde su şişesi ile dolaşan insanlar görürsünüz. Suyun hayati önemi çok büyüktür. Uzmanlar günde 8 bardak su içmeniz gerekmez ve bilimsel kanıtları olmadığını belirtmişlerdir.

dpğal cilt temizliği2

Bu demek değil ki su içmeyelim. Vücut susuz kalmamalı, insan açlıktan hemen ölmeyebilir ancak susuzluktan ölebilir. Çiğ sebzelerden, meşrubat gibi sıvı içeceklerden, meyvelerden de vücut su almaktadır. 8 Bardak olmasa da su içmeliyiz.

Su çok sıcak ülkelerde, spor yapanlarda, bebeklerde ve yaşlılarda daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Suyun her gün yeterince tüketilmesi gerekir, işte su tüketmek için nedenler.

 

  1. Su vücut dengesini korumaya yardımcı olur. Vücudumuzun %60 su oluştururken, sindirim sisteminin çalışması için, kan dolaşımı, besinin gerekli yerlere taşınması ve vücut ısısı için gereklidir. Böbreklerin çalışması idrar oluşabilmesi için çok önemlidir.
  2. Su kalorisi olmadığı için kilo kaybına neden olur. Su yemeklerden önce içildiğinde tok tutar, dolayısıyla doğal iştah kesici olarak görev yapar.
  3. Enerji vermede kaslara yardımcı olarak dengenin korunmasını sağlar. Kas hücrelerinde yeterli sıvı yoksa performans düşer, yorgunluk, kas krampları ve ciltte kırışıklıklar oluşur.
  4.  Su kırışıklıkları önler. Susuz kalan cilt kurur, kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olur. Böbrekler çalışmayı durdurur, idrar atılamadığı için çeşitli enfeksiyonlar oluşur.
  5. Böbreklerin çalışması için gereklidir. Böbrekler suda çözülen atıkları taşımak ve vücudumuzdaki atıkları taşımak için gereklidir. Eğer vücut yeterli su tüketmiyorsa idrarda koyu renk ve koku oluşur. Böylece enfeksiyonlar, hastalıklar ve böbrek taşları oluşur.
  6. landscape-1430247360-woman-drinking-water
  7.  Bağırsakların işlevlerini yapabilmesi için gereklidir. Yararlı bakterilerin bağırsakta tutunmasını ve zararlı bakterilerin atılmasını sağlar. Böylece kabızlık oluşmaz, aynı zamanda kolon kanserinden vücut korunmuş olur. Aynı zamanda su tüketirken bağırsaklar için lifli gıdalarda tüketmek gerekir ki bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin atılımında süpürge görevi görsün.Vücudumuzun sıvı alımının %20 sini meyve ve sebzelerden alırız.
  8. Çantanızda arabanızda, yürüyüşte her yerde suyunuzu yanınızda bulundurun. Her atıştırmadan yada yemekten önce yada sonra su için iştahınızı kapatsın ve daha az yemek tüketirsiniz.
DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı