Dekorasyon

Soğuk Renk Tasarımlı Mekanlar

Soğuk renk tasarımlı mekanlar, sıcak renklerle beraber kullanılarak yaşam alanını dengede tutarak sıcak bir ortam yaşatılmasını sağlar. Çoğu zaman, odanızda bulunan sıcak renkler ile döşenmiş ortamlar ahşap mobilyalar odaya sıcak bir hava katarak yumuşatılmasından ileri gelmektedir.

Yaşadığınız mekanlarda doğru renk seçmenin bir sırrı da, ana rengin alt tonlarını kullanarak evinizi sıcak hale getirmenizdir. Özellikle belirtilmesi gereken çok önemli bir konu da seçtiğiniz soğuk renkleri seçerken aydınlatma konusunda dikkatli olmanız, zira seçtiğiniz soğuk renge çamur havası verebilir, bu da sizi mutsuz edebilir.

Renk seçerken dışarıdan gelen güneş ışığı ve tavandan yapılan aydınlatma ile boyanın renk değiştirip değiştirmediği, bu konuda iyi bir araştırma yapılması gerekir. Soğuk renkler renk paletine baktığınızda yeşil, lavanta, koyu gri, mavi ve adaçayı rengi gibi renkleri, sıcak renkler ile kullanarak ve aynı zamanda ahşap döşeme ile birlik de dekore ettiğinizde yaşam alanınızı yumuşatarak sıcak ortam oluşturabilirsiniz.

Soğuk renk karışımları ile hazırlanmış renk tasarım ve dekorasyonlar

-Koyu gri veya odun kömürü

Kömür kadar karanlık bir renk, ancak derinliği olan ve bir çok alanda rahatlıkla kullanılabilen bir renktir. Kremsi, tonlar, beyaz ve kahvenin tonları ile tasarımlar yaptığınızda, beyaz objeler kullanılarak yansımalar oluştururken, ahşap zemin ile mükemmel bir uyum yakalamış olacaksınız.

-Açık mavi

Açık mavi duvar ile beyaz dolaplar ve koyu renk objeler uyum sağlarken mekanlarda sıcak bir hava yaratacaktır. Özellikle mutfak, yatak odaları gibi yaşam alanlarınızda rahatlıkla kullanılabilen renklerdir.

-Orta ton mavi

Orta ton mavinin rahatlatıcı etkisinden dolayı yatak ve oturma odalarınızda tercih edebilirsiniz, ancak ahşap döşeme ile birlikte kullandığınızda hoş bir uyum oluşturacaktır.

-Nane yeşili

Nane yeşilini yemek odası ve dinlenme köşesinde tercih ederek ideal bir dinlenme mekanı oluşturmuş olursunuz.

-Lavanta rengi

Modernliği ve enerjiyi yansıtan bir renk, mutfak ve yatak odasında, siyah-beyaz arası dekorasyon düzeninde tercih edilmeli, aynı zamanda nane yeşili objeler veya yastıklar ile güzel bir uyum yakalayacaksınız.

-Adaçayı yeşili

Adaçayı yeşili mavi rengin alt tonu ile nötr yeşil renk karışımında meydana gelmiş olan adaçayı rengi, gizemli ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Nötr renklerde dışarıdan gelen güneş ışığı, döşeme rengi, mobilya renkleri ve aydınlatma ile birlikte tasarım yapılmalı, aksi taktirde yansıması yüksek olan nötr renkler yanlış dekorasyon yapıldığında hoşunuza gitmeyecek renkler oluşabilir, onun için iyi araştırma yapmak gerekir.

 

  

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı