Sağlık

Sağlıklı Zayıflamaya Yardımcı Olacak, Kalorisi Düşük Besinler

Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olacak, kalorisi  düşük  besinler, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin almasını sağlarken aynı zamanda zayıflamanızı da sağlayacaktır.

Bazı gıdalar düşük kalori etkisine sahip sindirilmesi kolay, besleyici ve aynı zamanda kilo almanızı önleyerek sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır. İçerisinde vitamin ve antioksidan açısından yüksek ve aynı zamanda lif oranı ile metabolizmayı çalıştırarak sağlıklı beslenmenize de yardımcı olacaktır.

Sağlıklı zayıflamaya yardımcı olacak düşük kalorili besinler

1-Roka

1 Fincan 4 kalori

A, C, K ve potasyum vitaminleri bulunur, koyu yeşil yaprakları mineraller ve antioksidan açısından yüksek ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır.

2-Kuşkonmaz

1 Kase 27 kalori

Kuşkonmaz A, C, E, K, B6, folat, demir, bakır, protein, vitamin ve mineraller bulunan sebzede metabolizmayı hızlandırır, idrar söktürür ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

3-Brokoli

1 Kase 31 kalori

Kalori oranı düşük süper yiyeceklerden biri lif oranı yüksek, vitamin ve mineral oranı yüksek ve aynı zamanda antioksidan yüklü olduğu için meme ve kolon kanserini azaltacağı sulforaphane adlı kimyasal bulunmaktadır.

4-Brüksel lahanası

1 Kase 38 kalori

Kalori bakımından düşük kanser önleyen bol lifli sebze, içerisinde bol vitamin ve mineral yüklü besleyici bir sebzedir.

5-Kırmızı lahana

1 Kase 22 kalori

Kalorisi az salatalarda ve turşu olarak da tüketilen kırmızı lahana vitamin ve mineral ile yüklü kanser önlediği bilinmektedir. İçerisinde anti-kanserojen, antosiyaninler hücre onarımını artırarak kanser hücrelerinin büyümesini önlemektedir.

6-Marul

1 Kase 5 kalori

Kalorisi düşük kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan sebze bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlıklı beslenmenize yardımcı olur.

Folik asit, B vitamini ve manganez kaynağıdır.

7-Turp

2 Fincan 37 kalori

Antioksidan oranı yüksek kanserle savaşan bu sebze, demir, folat, potasyum bakımından zengin lif kaynağı yoğun ve aynı zamanda betanin denilen güçlü antioksidan bulunmaktadır.

7-Karnabahar

Kanserle mücadele eden fito besinlerle doludur, C vitamini ve folat yüklü sebze besin değeri yüksek kanserden korur, buharda pişirerek tüketebilirsiniz.

8-Mantar

1 Kase 15 kalori

Kalori oranı düşük olan mantar besin değeri yüksek, bağışıklık sistemini güçlendiren potasyum, B vitaminleri, D vitamini, Tiamin, riboflavin, niasin, B6, fosfor, potasyum, bakır ve selenyum kaynakları ile yüklüdür.

9-Domates

Orta boy 1 domates 22 kalori

Antioksidan yüklü, likopen içerir, cildi UV ışınlarına karşı koruyabilen, kolesterolü düşürücü ve kanser önleyici, lif oranı yüksek potasyum ve C vitamini yüklü önemli besinlerden biridir.

10-Şalgam

1 Kase 36 kalori

C vitamini ve lif kaynağı yüksek, glisemik endeksi düşük önemli sebzelerden biri olarak çiğ olarak tüketilebilir .

11-Su teresi

1 Kase 4 kalori

Güçlü kanserle mücadele eden özellikleri bulunan sebze, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kanserden koruyan özellikleri bulunmaktadır.

12-Kabak

1 Kase 20 kalori

Kalorisi az olan yeşil kabak özellikle yaz aylarında tüketilmesi önemlidir, A vitamini açısından yüksek önemli sebzelerden biridir.

13-Ispanak

 

1 Kase 7 kalori

Yeşil yapraklı sebze de demir, folik asit, C vitamini ve K vitamini yüklü önemli besinlerin başında gelmektedir.

14-Havuç

1 Kase 22 kalori

Doymuş yağ açısından düşük, tiamin, niasin, B6,C, K, folat, potasyum, manganez, A vitamini ve lif kaynağıdır. Bağışıklık sistemini artırıcı vitamin açısından güçlü sebzelerden biridir.

15-Yaban mersini, ahududu ve çilek

1 Fincan 22 kalori

Meyvelerin hepsi çok faydalı, anti-enflamatuar özellikleri ile kanser riskini azaltır ve kalp hastalığından koruyan tok tutan önemli besinlerdendir. Antioksidan özellikleri yüksek bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olmaktadır.

16-Kereviz

1 Kase 16 kalori

Lif oranı yüksek, A, C ve folat içeriği ile hamilelerin sık kullanması gereken besinlerin başında gelmektedir.

17-Çay

Kalori 0

Yeşil, beyaz, siyah veya bitki çayları, hatta kahve kalori oranları düşük hepsi farklı özelliklere sahip antioksidan kaynaklı içerisinde polifenoller yüksek, LDL ve kötü kolesterolü düşüren beyin gücünü artıran ve zayıflatan önemli içeceklerdir.

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı