Güzellik

Saçlarınızın Dostu Besinler

Saçlarınızın Dostu Besinler

Saçlarımızın sağlıklı ve bakımlı olması için gerekli vitaminlerin vücudumuzda eksik olmaması gerekir. Saçlarımızın gösterişsiz, mat ve ince telli kırılgan olmalarının nedenleri çeşitli vitamin ve minarallerin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Saçlarımızın uzayıp gelişmesi için en çok ihtiyaç duyulan besinler vardır. Saçlarımız 6 aylık bir döngüde büyür, bu besinleri tükettiğinizde bir yıla kadar saçlarınız sağlıklı, hızlı ve parlak büyürler.

amelia-freer-8

1-Yumurtalar

Yumurta, saç büyüme ve genel saç sağlığı için gerekli olan B vitamini yani biotin açısından zengindir. Vücudumuz çeşitli besinler ile bağırsaklarda biotin yapmaktadır.

Biotin saç köklerine oksijen ve besin taşıyan kan hücrelerinin yapılmasını sağlar. Ama hastalık dolayısıyla biotin azalıyor ve saç dökülmesine neden oluyor. En çok biotin olan besinler, yumurta, fıstık, badem, kepekli buğday, somon ve peynirde bulunur.

yumurta

2-İstiridyeler

Saç diplerinde yağ bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar, saç dokusunu tamir ederek büyümesini sağlar. Çinko azlığı kepeğe ve saç dökülmesine neden olur.

Saç yapımı ve onarımında önemli rol oynayan çinkonun doğal yollarla alınması gerekir.

Çinko bakımından zengin besinler, istiridye, karaciğer, sığır eti, fındık, fıstık ezmesi, yoğurt ve buğday gibi besinlerde bulunur.

istiridye

3-Patates

Beta-karoten vücutta vitaminlere dönüşür A vitamini saç hücrelerinin büyümesini sağlar. A vitamini eksikliğinde kuru donuk ve cansız saçlar, mat saçlar, kuru cilt, kepek ve çok saç dökülmesi olarak görülür.

Patates, havuç, lahana, kabak, kavun, marul, kuşkonmaz, beta-karoten yönünden zengin besinlerdir.

s-4fd037990ab657b506985e71151eb2bd5ecbf6c7

4-Biber

Kırmızı, yeşil veya sarı saç sağlığı için gerekli olan C vitamini kaynağıdır. Demir açısından da zengin olan biber, oksijeni saç köklerine taşıyarak kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur.

Saç folikülleri, kan damarları ve saçın büyümesi için gerekli her şey içinde bulunur. C vitamini eksikliğinde saç telleri kolayca kırılır ve saç çatallaşmaları olur.

103-aci-biber

5- Mercimek

Demir ve protein açısından zengin Saç keratini denilen saçın sertleşmesini sağlar. Keratin eksikliğinde saç yavaş büyür ve teller zayıftır. Demir eksikliği saç dökülmesine neden olur.

Demir açısından zengin besinler tüketilmeli nelerde var, et, hindi, tavuk, ve hayvansal gıdalarda bulunur.

mercimek_1

6-Ispanak

Sadece saç sağlığı için değil vücudumuz için gerekli bir besin maddesidir. B vitamini yüksek olan ıspanak, içinde demir,E vitamini ve folat vardır. Hücrelerin düzgün çalışmasını sağlar, kırmızı kan hücrelerine oksijen taşır.  Saçlar E vitamini sayesinde daha hızlı büyümektedir.

Kadınlarda adet döneminde kan ile birlikte demir atılmaktadır, demir eksikliği yaşamakta olan kadınlar, demir içeren besinler tüketmeliler.

sdfsfispanak_23285

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı