Güzellik

Saç Dipleri Neden Kaşınır?

Saç Dipleri Neden Kaşınır?

Sık sık kaşınan kafa derisi oldukça rahatsız edicidir. Bu kaşıntı sonrasında kabuklanma, kepeklenme ve saç dökülmesine kadar varabiliyor. Saç diplerinin kuruması yağın azalması sebebiyle kaşınmaktadır. Yağ kistleri, kötü saç bakımı, kimyasallar, şampuan alerjileri, mantar ve saç enfeksiyonlarından dolayı kaşıntı olabiliyor.

Kafa derisini tedavi etmek için uzmandan yardım almalısınız, ancak hafif vakalarda veya doktora gidene kadar evsel çözümleri kullanabilirsiniz.

1295-henna-for-hair-3-simple-effective-hair-packs

İşte kaşıntılı saç derisi için evsel ilaçlar:

1-Çay ağacı yağı

Güçlü bir antifungal, antibakteriyel özelliklere sahip, kaşıntılı saç derisini iyileştirme özelliği vardır.

Saç dipleriniz hassas olduğu için asitli şampuan yerine bebe şampuanı kullanın. Bebe şampuanın içine bir fincan çay ağacı yağı ekleyin ve saçınızı bununla yıkayın. Çay ağacı yağını sulandırarak da saç diplerine masaj yapabilirsiniz.

imageseucerin-sc-scalp-and-hair-problems-dry-and-itchy-scalp-02

2-Limon suyu

Limon suyu antiseptik özelliği nedeniyle kaşıntılı ve kuru saç diplerinde kullanabilirsiniz. Limon suyunu saç diplerinize sürerek 5 dakika bekleyin, sonra yıkayın. Eğer kepek yoksa limon suyunu sulandırın, ama kepek den kaşınıyor sa direk saç dibine masaj yaparak sürebilirsiniz.

14-1473827542-3saygoodbyetoyourkidneystoneswithonlyhalfacupofthisdrink

3-Kabartma tozu

Aktif mantarların sebep olduğu kepek kaşıntıları için kabartma tozu ideal bir evsel ilaçtır. Kabartma tozunu sulandırarak kafa derisine sürün, 10 dakika sonra yıkayın zeytinyağı sürerek bir süre bekletin ve saçınızı durulayın.

baking-soda

4-Elma sirkesi

Maya ve virüsleri öldürmeye yardımcı olacak güçlü bir anti-iltihap özelliklerine sahiptir. Kuruluğu hafifletirken kafa derisinin pH seviyesini dengelemiş olur.

Elma sirkesini eşit oranlarda su ile karıştırın ve sprey kutusuna dökün. Saç diplerinize püskürtün bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz, kaşıntı ve kepek sorununuz ortadan kalkacaktır.

apples

5-Aloe Vera

Aloe vera jel aşırı saç dibi kuruluğuna ve kaşıntıyı rahatlatmaya iyi gelir. Kafa derisi üzerine jel sürün ve masaj yapın. 15 dakika sonra şampuan ile yıkayın.

16-home-remedies-for-itchy-scalp2

6-Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı saç derisini nemli tutar ve kaşıntıyı hafifletir.

Saç diplerine hindistan cevizi yağını masaj yaparak sürün. 30 dakika bekletip yıkayın, haftada 3 kez uygulayın, saç deriniz nemlenecek ve kaşıntınız yok olacaktır.

fc1da7257992fc36032e11db3df7a664_xl remedies-to-fight-itchy-scalp

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı