Sağlık

Romatizma ve İltihapla Mücadele Eden Gıdalar

Romatizma ve İltihapla Mücadele Eden Gıdalar 7

Romatizma için herhangi bir beslenme tedavisi olmamakla birlikte bazı besinlerin iltihaplanma ile mücadele ederek kemikleri güçlendirdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olduğu bilinmektedir.

Dokuları ve sinir köklerini etkileyen  romatizma hastalığı dengeli beslenildiğinde artrit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Romatizma hastalığında meyve, sebze ve tahıllardan elde edilen lif miktarı, omega-3 yağ asitleri, kalsiyum ve C vitamini gibi besinler iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olurken diğer vitaminler kemik sağlığını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Romatizma ve iltihapla mücadele eden besinler:

1-Balık

İltihaplanma ile savaşan omega-3 yağ asitleri bulunan balıkta, eklemlere gerekli olan yakıtı sağlayarak ağrıyı hafifletir ve iltihabi durumun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

2-Soya fasulyesi

Balıkta olduğu gibi içinde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri özellikleri ile vücutta bulunan iltihabi sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

3-Kiraz

Kirazın içinde bulunan antosiyaninlerin anti-inflamatuar bir etkiye sahip olduğu romatizma ve eklem ağrılarını iyileştirdiği besinler çilek, ahududu, yaban mersini, böğürtlen kırmızı ve mor besinlerde bolca bulunmaktadır.

4-Süt ürünleri

Süt ürünleri içinde bulunan D vitamini, kalsiyumun emilmesi için gerekli ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak kemiklerin kuvvetini artırmaktadır. D vitamini açısından zengin gıdalar süt ürünleri ve yeşil sebzelerde kalsiyum ve D vitamini zengin besinler tüketmek gerekir.

5-Brokoli

Brokoli içinde bulunan K ve C vitamini açısından zengin besinler için romatizma hastalığını önlemeye  ve yavaşlatmaya yardımcı olabilecek sulforatan adlı bileşikleri içerir. Brokoli aynı zamanda kemik yapımı için gerekli olan Kalsiyum ile zengin vitaminler bulunmaktadır.

6-Yeşil çay

Yeşil çayın içinde bulunan polifenollerle ve antioksidanlar doludur, yeşil çayda ayrıca EGCG adı verilen başka bir antioksidanın romatoid artritli insanlarda eklem hasarına neden olan molekülleri  engellediği bilinmektedir.

7-Portakal-greyfurt

C vitamini açısından zengin , iltihaplı artriti önlemede ve eklemlerin korunmasına yardımcı olacak sağlıklı vitamin desteğini sağlamaktadır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı