Güzellik

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Cildimizde üç tabaka bulunur, en üstteki tabaka epidermis, orta tabaka dermiş ve içteki tabaka hipodermis, üstte bulunan epidermis sürekli kendini yenileyen bir tabakadır. Derimizin soyulmasında, ölü deri soyulur ve attaki dermis tabaka yukarıya çıkar, bu cilt oluşumunun doğal sürecidir.

Çoğu zaman bu değişimi çoğunluk fark edemeyebilir.

Vücudun diğer kısımlarında da bu soyularak yeni derinin oluşumu sağlanır. Özellikle kuru cildi olan kişilerde, soyulma ve deri değişimi daha sık olur.

Hava şartlarının değişimi, mevsim geçişleri, rüzgar, kuru hava, egzama, dermatit, bazı ilaçlar ve güneşin zararlarından oluşan soyulmalar olabiliyor.

Ölü derinin soyulması, üstte bulunan kirli ve ölü hücreli derinin değişerek yerine yenilenmiş deri gelmesi önemlidir. İnsanın genç ve güzel kalması derinin değişimi ile mümkündür.

Düşünsenize cildimizin kir toz ile kaplanarak, kirden kalın bir tabaka oluşturduğunu ve yaşlandırdığını, ne kadar kötü olurdu, oysa ne kadar şanslıyız ki ölü deri yeni deri ile birlikte değişiyor ve hayatımız kaldığı yerden devam ediyor.

İşte cildinizi ölü deriden kurtaracak ve cildinize yenilenmiş bir cildin gelmesi için kolayca yapabileceğiniz peeling yöntemleri:

Zeytinyağı

Zeytinyağının içinde bulunan E vitamini, cildin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Cildi besleyen önemli yağ asitleri bulunan zeytinyağı, kuru ciltleri nemlendirerek cildi sarar.

Kuru ciltler için yapacağınız nemlendirici peelingi,

Soğuk sızma zeytinyağını hafif ılıtarak cildinize masaj yaparak sürün, derinin altına kadar inmesine yardım edin. Cildiniz ölü deriden arınana kadar her gün uygulayın.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi cildi soyarak kaşıntılı ve ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olurken, cildin doğal nemini korumasına yardımcı olur.

Ilık su ile dolduracağınız küvetin içine 1 su bardağı yulaf ezmesini koyun ve suyun içinde yarım saat bekleyin, sonra durulanın ve kurulanarak nemlendirici uygulayın. Cildiniz düzelene kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Aloe vera

Soyulması gereken cildin ölü deriden temizlenmesine yardımcı olur, yatıştırıcı ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Cildinizde oluşan kaşıntı, iltihap ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Aloe vera jelini iki kaşık alın ve içine E vitamini kapsülü sıkın ve karıştırın, karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın.

Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın ve nemlendirici uygulayın. Cildinizin düzelene kadar haftada iki kez tekrarlayın.

Limon ve şeker

Limon asitik olduğu için ölü deri hücrelerinin soyulmasına ve çıkmasına şeker ile birlikte yardımcı olacaktır.

Güçlü bir büzücü olan limon, cildi iyileştirir ve şeker ile birlikte kese görevi yaparak ölü deriden arındırır.

Bir yemek kaşığı toz şeker ile yarım limon suyunu karıştırın, bir çorba kaşığı bal ve zeytinyağı ekleyerek karıştırın.

Dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak uygulayın, cildiniz soyulup yeni deri çıkana kadar haftada 2 kez uygulayın.

Salatalık

Cildin sulu kalmasını sağlayan doğal bir büzücüdür. Soğutma etkisi ile cildi sakinleştirir ve ferahlatarak yatışmasını sağlar, kaşıntıyı hafifletir. İçinde bulunana C vitamini dış etkenlerin zarara verdiği deriyi kolayca iyileştirir.

Salatalığı rendeleyin ve buzdolabında 10 dakika bekletin. Cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyin ve durulayın. İçine aloe vera jeli ekleyebilirsiniz, cilt soyma işlemi oluşana kadar her gün uygulayın.

Hindistan cevizi yağı

En iyi cilt soyuculardan biridir, cildi nemlendiren ve besleyen yağ asitleri bulunmaktadır. Antioksidan özelliği ciltte oluşan kaşıntı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağını ılıtın ve cilde masaj yaparak uygulayın, iyice ovarak derinin emmesine yardımcı olun. Günde iki kez uygulayın, üstte bulunan ölü deriden kurtulana kadar uygulayın.

Bal

Balı soyma işleminde kullanabilirsiniz, doğal nemlendirici, kaşıntı ve tahrişi azaltır.

Cildinize balı masaj yaparak uygulayın ve 25 dakika bekletin, sonra durulayın. Balın içine zerdeçal tozu ekleyerek soyma işlemini yapabilirsiniz, haftada 3 kez uygulayın.

Yoğurt

Yoğurtta bulunan enzimler ve elementler cilt tedavisine yardımcı olurken, ölü deriden kurtularak cildinizin nemlenmesine yardımcı olur.

İki çorba kaşığı yoğurt ve iki  tatlı kaşığı bal karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Kuruyana kadar bekleyin ve cildinizi ovarak deriden çıkartın, sonra ılık su ile durulayın, ilk günden farkı göreceksiniz.

İstediğiniz sonucu elde edene kadar her gün uygulayın.

Nane

Nane cildi mükemmel tedavi eder, cildi nemlendirir ve gençleşmesine yardımcı olur.

Nane yapraklarını kaynatın ve ılıtın, deri üzerine masaj yaparak uygulayın. Akşamdan uygulamanız daha etkili olacaktır. Daha sonra ılık su ile durulayarak uygun nemlendirici uygulayın. Soyulmuş cildinizin gençleşmesine yardımcı olacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı