Sağlık

Premenstrüel Gerginlik Nedir?

Premenstrüel Gerginlik Nedir?

Bazı kadınlar yaklaşık 7-10  gün adet kanaması başlamadan adet öncesi gerginlik olarak tanımlanır.Aslında her kadında adet öncesi dönemde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin önemi kadının adet olacağını haber vermesi bir anlamda.

adet1

Hazırlıksız yakalanması önlenmiş oluyor. Bazı kadınlarda bu durum fazlasıyla rahatsız edici olurken bazı kadınlarda az belirtileri olabiliyor.  Bu belirtilerden bazıları el, ayak ve yüzde şişkinlik, göğüslerde ve karında şişkinlik, halsizlik, keyifsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, kabızlık, sinirlilik, bağırsak sendromları, ruhsal çöküntü,uyku bozuklukları, kramplar, hassaslık ve alınganlık gibi abartılı hale gelebiliyor. Adet öncesi gerginlikte vücut fazlasıyla su tutma, ödem ve şişlik olması, göğüslere dokununca sertlik ve pütürlü bir doku olması ile birlikte bazı kadınlarda migreni tetikleyebiliyor.

adet4

Adet öncesi belirtilerinin nedenleri açık ve net değildir. Adet öncesi gerginlik östrojen hormonunun aşırı çalışması, progesteron hormonu yetersizliği ve vücudun bu dönemde fazla su tutması bu nedenledir. Hormon dengesizlikleri, çeşitli vitamin ve minerallerin vücutta eksik olması adet öncesi kadınlarda çeşitli psikolojik ve fizyolojik değişiklik ve şikayetlere yol açmaktadır. Kadınlarda premenstrüel gerginlikler bazı kadınlarda hafif ve fazla hasar bırakmadan geçerken, bazı kadınlarda bu dönem şiddetli olabiliyor. Baş ağrısı olarak, migreni olanlarda tetiklediği anlaşılmıştır.

adet3

Vücuttaki uyum ve dengeyi korumak için hormon üretilmesi diğer hormonlar tarafından dengelenir. Ancak vücut her zaman aynı dengeyi koruyamıyor ve bir şekilde tepki veriyor. İşte kadının adet döngüsü öncesinde bu tür sorunlar yaşanıyor. Her ay vücut temizlenip tekrar aynı döngüye geri geliyor ve aynı dengesizlikler tekrar başlıyor.

Aslında kadının bu olağanüstü durumu bir eğitim konusu ve sorunudur. Kadına bu döngüde ve dönemde yaşam tarzı değişiklikleri ile mücadele ederken terapi almalıdır.  Yapılan son araştırmalarda kadının bu döngü döneminde çeşitli vitaminler ve bitkisel ilaçlar alarak, hasarsız geçirmesi sağlanabilir.

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı