Dekorasyon

Polonya Porselenleri

Polonya porselenleri, 1784 yılında prens Jozef Klemens Clartoryski’nin girişimi üzerine kuruldu. Bugün Polonya seramiklerinin başkenti Aşağı Slezya’da Boleslawiec, kil çökeltileri bakımından zengin olan bölge seramik üretiminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Beyaz kil porselenin ham maddesi olarak önceleri dekoratif eşyalarda kullanılırken  teknolojinin gelişmesiyle birlikte, Polonya porselenlerinde yapılan süslemeler de popülaritesi artmıştır.

1945 Yılında savaş sırasında yıkılan seramik fabrikaları 1946 yılında tekrar kurularak savaşta esir olanların çalışmalara katılarak tekrar üretime geçilmiştir. Boleslawice vazolarının tasarımcısı Tadeusz Szafran çiçek ve geometrik desenlerin tasarımcısı ve ilk uygulayıcısı olmuştur.

Polonya porselenleri yerli halkın karakteristik sofra ürünlerinden çoğunluğu elle şekillendirilmiş ve elle boyanmış üçgen desenler ve şekiller oluşturmaktadır.

Günümüzde ünlü tasarımcılar ile işbirliği yapılarak post-modernist Maria Jeglinska tarafından belirlenen tasarımlar koleksiyon haline getirilirken aynı zamanda en çok rağbet gören ve satılan özel ürünler arasında yer almaktadır.

Zaklady porcelany Avrupa’nın en büyük porselen fabrikalarından biri olarak klasik tarzda ince porselenler, kırsal manzaralar, mitolojik süslemeler, tarihi manzaralar ve arka planda kuğu dallarının çizimlerinin bulunması ile birlikte bir marka haline gelmiştir.

Çağdaş çizgi, klasik ve modern tasarımcı olan Marek Cecula, 2013 yılından itibaren  kendi atölyesinde ünlü tasarım koleksiyonlarını oluşturmaktadır.

Polonya porselenleri 1970′ li yıllarda bütün tasarımcıların işbirliği ile birlikte özellikle görsel tasarımcılar ile soyut desenler, asimetrik formlar ve renkli fayans ürünleri üretilmeye başlandı.

Günümüzde teknoloji ile birlikte benzersiz modern tasarımlar üretilirken, heykelleri anımsatan sürahi gövdeleri gibi tasarımlar görsel olarak ön plana çıkmıştır.

Porselen, cam ve seramik Polonya ihracatının en güçlü kollarından biri olarak üretiminin çoğunluğunu yurt dışına ihraç etmektedir.

Grafik tasarımcıları kendi tasarım atölyelerini kurarak vintage tarzı porselenler, kültürel halk sanatından, çizgi romanlarından, doğadan ve yemeklerden ilham alarak desenli porselen koleksiyonları üretmektedirler.

Losiak kumaş desenleri oko doğadan ilham alır, malivina, vazo koleksiyonu, alicja patonowska, çocuk porselenleri tasarlamışlardır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı