Güzellik

Pirinç Suyunun Nelere Yaradığını Biliyor musunuz?

Pirinç Suyunun Nelere Yaradığını Biliyor musunuz?

Pirinci kaynattığınızda suyunu dökmeden önce iki kere düşünün. Pirinç suyu cilt ve saç için içerisinde çok önemli vitaminler ve mineraller vardır. Asya’lı kadınlar yüz yıllardır pirinç suyunu yüz yıkama ve saç durulama olarak  güzellikleri için kullanırlar. Saç, cilt ve yüz için mükemmel bir güzellik kaynağıdır.

 Straight-Shiny-Hair

Pirinç suyu, pirinç yıkandıktan sonra artık sudur. Pirinç suyu saç güçlendirmek, ,yüz yıkama ve saç durulama olarak kullanıldığında, içindeki besin değeri ile birlikte cildi yeniler ve genç cilt ortaya çıkar. Japonya’da kadınlar geleneksel olarak güzelleşmek için pirinç suyunda yıkanırlar. Uzun ve güzel saçlarını korumak için fermente pirinç suyu kullanılır, uzun saçlarını yerlere kadar uzatırlar.

Çin’in bir köyünde kadınlar saçlarını hiç kesmezlermiş, uzun, kalın ve parlak saçlara sahipler pirinç suyu sayesinde, aynı zamanda doğal şampuan ve saç kremi özelliğindedir. İltihaplı deri yüzeylerini serinletmek için merhem olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda, pirinç suyunun içinde bulunan hositol denilen bir madde saç elastikiyetini artırarak hasarlı saç tellerini onarmada son derece başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Pirinç suyunun içinde bulunan özler saç sağlığının korunmasında etkili olduğu gibi elastikiyetini de artırmaktadır. Hangi pirinç suyunu kullanmalıyız derseniz, kahverengi pirinç, beyaz uzun taneli pirinç, beyaz kısa taneli, yasemin ya da normal yemeklik pirinç kullanabilirsiniz.

lgi01a201403122000

Pirinç suyunu kullanma yöntemleri

1-Haşlanmış pirinç suyu

Haşlamış olduğumuz pirinci süzün, su canlı beyaz renk olmalı ki besin değeri yüksek olsun. En fazla 1 hafta kapalı kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz.1 su bardağı pirinç suyunu bir kaç yemek kaşığı su ekleyerek sulandırın, yüzünüzü yıkamak ve saç tedavisi için kullanabilirsiniz.

2-Fermente pirinç suyu

Fermantasyon işlemi sırasında PH derecesi değişeceğinden, saçların hücreleri yenilenir. Fermantasyon işlemi, pirinç suyu yapmak için 1 fincan pirinç ve 2 fincan su ekleyerek kavanozu kapatın ve oda sıcaklığında iki gün bekletin. Açtığınızda ekşi bir koku oluşacaktır, fermente olduğunun kanıtıdır. Çok güçlü olan fermente pirinç suyunu sulandırmadan kullanmayın. Yatmadan önce pirinç suyu ile cildinizi yıkayabilirsiniz, sabah kalktığınızda farkı göreceksiniz. Pirinç suyunu hafta da iki kez yüzünüzü ve saçınızı yıkayabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı