Sağlık

Neden Hergün Süt İçmeliyiz ?

Neden Her gün Süt İçmeliyiz?

Süt sadece çocuklar için değil, aynı zamanda yetişkinler için de sağlıklı bir besindir. Süt her yaşta insanın günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabilecek sağlıklı bir içecektir. Her gün neden çocuklarımıza süt içmelerini söylüyoruz ? Çünkü çocuklar belirli bir yaşa kadar vücut gelişimlerini sürdürdükleri için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Bu yanlızca çocuklar için geçerli değil, aynı zamanda yetişkinler için de geçerlidir. Belirli bir yaştan sonra kemiklerimizin genç olduğumuz zamanlardaki gibi sağlıklı ve güçlü olabilmesi için bizlerin de kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yaş ilerledikçe ve kalsiyum takviyesi yapılmaması halinde vücudumuz ve kemiklerimiz güçten düşmeye başlıyor. Tabii ki sütü içmemizin amacı sadece güçlü kemiklere sahip olmamız değil, bunun dışında bir çok nedeni de vardır.

KadinSen.com olarak sizlere neden her gün süt içmemiz gerektiğini, bunun yararlarını hazırladık. Şimdi size neden süt içmemiz gerektiğinin nedenlerini sunuyoruz;

1. Süt Göbek yağlarınızdan kurtulmanızı sağlar

Süt düzenli içilmesi halinde göbek ve bel çevremizde oluşan yağlanmayı önler ve bölgesel zayıflamaya yardımcı olur.

 

2. Süt içmek erken yaşlanmayı önler

Sütün içerisinde bulunan A vitamini, çinko, proteinler ve antioksidan maddeleri cildimizin yenilenmesine yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerinin daha geç çıkmasına yardımcı olur. Fakat şunu açıkça belirtmek gerekir ki, Eğer alkol ve sgiara kullanıyorsanız süt içmek ne yazık ki sizi gençleştirmez. Bu nedenle alkol ve sigaradan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 

3. Süt içmek beyninizi geliştirir, hafızanızı kuvvetlendirir

Vücudumuzu yöneten en önemli organımızın beyin olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Sütün içerisinde bulunan yüksek seviyedeki proteinler beynimizdeki dokuların gelişmesine yardımcı olarak hafızamızı kuvvetlendirir ve konsantrasyon sorunu olanlara da yardımcı olur.

 

4. Süt içmek kalp ve damar hastalıklarını önler

Günümüzde yaşadığımız ve en çok korktuğumuz hastalıklardan biri de kalp hastalıklarıdır. Süt içmek kalp krizi riskini yüzde 15 seviyelerine kadar düşürmektedir.

 

5. Süt içmek sağlam diş ve kemiklere sahip olmanızı sağlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi güçlü ve sağlam kemikler için kalsiyuma ihtiyaacımız olduğu gibi aynı zamanda güçlü ve sağlıklı dişler için de kalsiyuma yani süte ihtiyacımız vardır. Kalsiyum bakımından zengin olan 1 litre süt, 10 kilo et, 5.3 kilo etmek, 13 kilo patates, 18 kilo elma, 3,2 kilo marul veya 2,5 kilo havuçta bulunan kalsiyuma eşdeğerdir. Yani 1 litte sütten aldığımız kalsiyum oldukça fazladır.

 

6. En sık görülen kemik hastalıklarına karşı Süt iyi gelir

Günümüzde en çok görülen kemik hastalıklarından biri de Osteoporoz’dur. 50’li yaşlardan sorna her 2 kadından 1’i  ve her 4 erkekten 1’i Osteoporoz hastalığı nedeniyle vücudunda kırıklar meydana gelmektedir. Yaşınızın ilerlemesiyle birlikte kemiklerin yoğunluğu azalır ve buna bağlı olarak kişi kendini güçsüz ve yorgun hissetmeye başlar. Bu yüzden kişi başı günlük alınması tavsiye edilen D vitamını ve kalsiyum miktarı yetişkinler için 1000 mg(1 Gram) dır.

 

Yukarıda belirtmiş olan tüm maddeler farklı zamanlarda yapılmış olan bilimsel deney ve araştırmaların bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı