Sağlık

Mutfağınızda Bulunan İlaç Gıdalar

Mutfağınızda Bulunan İlaç Gıdalar

Herhangi bir tıbbi sorununuz olduğunda size yardımcı olacak ilaçlar sizin yakınınızda mutfağınızda bulunmaktadır.

Yanıklara, kesiklere, kaşıntıya, karın ağrısına, kabızlığa, ishale, zehirlenmelere, diş ağrısına, çatlamış ellere ve ayak topuklarına, şişkin gözlere, kızarıklığa, kuru cilde, gaz sancısına, mide ağrılarına, şişkinliğe, huzursuzluğa, uykusuzluğa, gut ağrısına, güneş yanığına, enfeksiyon hastalıklarına ve sayamayacağımız kadar bir çok soruna mutfağınızda çözüm bulabilirsiniz, sadece neyin hangi hastalığa iyi geldiğini ve nasıl kullanmanız gerektiği konusunda yeterli bilginizin olmasıdır.

 

İşte mutfağınızda bulunan sağlıklı ve faydalı ilaç olan gıdalar:

-Sirke, sirke yanmayı önlerken hafif yanıklarınızı iyileştirmekte, aynı zamanda dezenfektan ve bakteri öldürücü olarak kullanabilir, sebze ve meyvelerinizi sirkeli suda bekleterek mikropları öldürebilirsiniz.

-Zeytin yağı, çatlamış ve kurumuş cildi nemlendirebilirsiniz, topuklarınıza sürerek yün çorap giyin topuklarınız yumuşayacaktır.  Kurumuş saç diplerine ve pullanmış cildinize uygulayarak nem dengesini yeniden sağlamış olursunuz.

-Avokado,C, E  vitaminleri ve karotenoidler bir tür antioksidan olan meyve kızarmış cildinizi, kaşıntıyı ve kuruluğu önlemeye yardımcı olur. Yüz maskesi yaparak cildinize uygulayın ve 15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

-Çay poşetleri, çayın içinde bulunan bir çok yaralı maddeler şişkinliği önlerken, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Yaz aylarında güneş yanıklarının üzerine yerleştirerek yanıkları hafifletirsiniz.

-Zencefil, mide bulantılarına, bağırsak gazlarını ve mide gazlarını nane ile birlikte çay olarak tükettiğinizde bu tür hastalıkları iyileştirecek ve rahatlatacaktır.

-Papatya, enzim sindirimine yardım ederek midenizi rahatlatır, kabızlığa ve şişkinliğe iyi gelir.

-Lavanta, kokusu spazmları azaltarak kas ağrılarını ve gerginliği hafifletir, uykuya dalmanıza yardımcı olur.

-Vişne, kiraz gibi meyveler, gut ağrısını hafifletir anti-inflamatuar ve oksidatif özellikleri kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Meyve saplarını kaynatarak tüketebilir ve meyvesini yiyebilirsiniz.

-Sarımsak, önemli ilaçlardan biridir mutfakların vazgeçilmezi ve her derde deva olan sarımsak, soğuk algınlığına, bakteri ve virüsleri öldürmeye, şişkinliğe iyi gelmektedir.

-Yulaf, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur, kızarık cildi rahatlatır, tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

-Zerdeçal, antiseptik, antibakteriyel, eklem iltihaplarını, akne, çeşitli mide rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olur.

-Tarçın, soğuk algınlığı, hazımsızlık, mide yanması, mide bulantısı ve ateş gibi rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olur.

-Limon, antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, böcek ısırığına, romatizmaya, boğaz enfeksiyonlarına, ağrıya  mide bulantısına iyi gelmektedir.

-Bal, antiviral, antiseptik, antiparazit olan bal yaraları iyileştirir, boğaz tahrişlerine, egzamaya, cilt enfeksiyonlarına, yaralanmalara ve yanıklara, aynı zamanda kas yorgunluğuna iyi gelmektedir.

-Soğan, olağanüstü bir ilaç antiseptik, antibiyotik bir çok vitamin ve minerali içinde barındırmakta olan soğan soğuk algınlığına, bronşit, nezle, mide enfeksiyonlarına, mide bulantısına ve saç hastalıklarını iyileştirmeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

-Karanfil, antiseptik, antioksidan gibi özellikleri ile diş ağrısına, ağız yaralarına, hazımsızlığa, kabızlığa, mide bulantısına, gaz sancılarına, kas ağrılarına ve eklem iltihaplarına, sinüzite, öksürük ve solunum sıkıntılarında karanfil  uçucu yağı olarak tedavi etmektedir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı