Sağlık

Mide Ekşimesi İçin Evsel İlaçlar

Mide ekşimesi için evsel ilaçlar, sindirilememiş besinlerin mide asidiyle karışarak geri gelmesinden kaynaklanır. Geri gelen mide asidi yemek borusu ve boğazda tahrişe neden olur.

Fazla  yemekten de kaynaklanabilecek, karın baskısı ile yutak borusuna kadar gelebilir, özellikle hamilelerde mide ekşimesi sık yaşanır. Mide ekşimesinin sık yaşanması kronik sindirim bozukluklarına yol açabilir.

Evde yapabileceğiniz ufak değişiklikler ile mide sorunlarının önünü almış olursunuz.

Mide ekşimesini giderecek bazı doğal evsel ilaçlar.

1-Su

Bir bardak su midenin pH seviyesini düzenleyerek mide ekşime semptomlarını azaltabilir.

2-Sakız

Sakız çiğnemek tükrük üretimini artırır, gıdalardaki asitleri nötralize ederek mide ekşimesi sorunlarını gidererek rahatlatmayı sağlar.

3-Yan yatmak

Yemek yedikten sonra yatmışsanız besinler midede sindirilmemiştir ve geri gelir, mide ekşimesi ve reflüye neden olur. Yatakta yüksek yastık kullanarak ve yan tarafa dönerek mide sorunlarını azaltabilirsiniz.

4-Besinler

 

Mide yanmasına neden olacak besinlerden uzak durarak bu sorunlar için önlem alabilirsiniz. Kızartmalar, kahve, çikolata, et, asitli ve baharatlı besinleri akşam yemeğinde tercih etmeyin, daha hafif gıdalarla beslenerek mide sorunlarını önlemiş olursunuz.

5-Nefes egzersizi

Yapılan araştırmalarda, nefes egzersizleri mide sorunlarında en iyi evsel tedavi yollarından biri olduğunu belirtmişlerdir.Nefes egzersizleri yutulan hava miktarını azaltarak özafagusu çevreleyen kasları güçlendirerek reflü semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

6-Protein

Yağlı yemekler sağlık açısından zararlı, protein açısından zengin hafif yemekler ile beslenerek sağlık sorunlarını aza indirgemiş olursunuz. Özellikle yağlı besinler mideden asitin geri akışını sağlayarak mide yanmasına neden olur.

7-Kilo

Obezite, karnın üzerine baskı uygulayarak midenin zorlanmasına neden olarak asidin geri gelmesine ve mide ekşimesine neden olur. Bir kaç kilo eksik olmak midenin boş ve rahat olmasını sağlar.

8-Sigara

Tütün içinde bulunan zararlı kimyasallar, mide kaslarını zayıflatarak mide asidinin kolayca yemek borusuna kaçmasına neden olur.

9-Kabartma tozu

Kabartma tozu alkalidir, mide asidini nötralize ederek rahatlamasını sağlar. Yarım çay kaşığı kabartma tozu ve bir kaç damla limon suyu bir bardak ılık suda karıştırılarak içilir. Mide gazını kabartarak bir kısmının dışarı atılmasını sağlar.

10-Rezene

Rezene, mide spazmlarını yatıştıran bileşiklerle dolu bir sebzedir. Tohumlarını kaynatarak aç karnına içtiğinizde mide sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

11-Papatya

 

Papatya çayı, yumuşak, mideyi yatıştırıcı etkiye sahip 20 bileşenle doludur. Aç karnına günde 3 fincan içildiğinde mide sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

12-Bal ve sirke

Bal ve sirke mide tedavisinde en iyi evsel ilaçlardan biridir, ılık su içine karıştırarak yemekten yarım saat önce içilerek mide ekşimesini önleyebilirsiniz.

13-Yeşil sebzeler

Yeşil sebzeler ve otlar, özellikle nane, dereotu, kimyon, turp, maydanoz, rezene, defne, zencefil ve tarçın gibi bitkiler mide sorunları oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı