Sağlık

Meyve Yemekten Önce Mi Yemekten Sonra Mı Yenilmeli?

Meyve Yemekten Önce mi Yemekten Sonra mı Yenilmeli?

Meyve ve sebzeler, sağlıklı ve enerjik olmak için yenilmesi gereken zaman olmalıdır. Belirli zamanlar da veya geç saatlerde yenilen meyveler obezite ve kalp hastalıkları için risk oluşturmaktadır. Meyveler zengin vitamin, mineral, lif ve antioksidan içermektedir.

Meyve yemenin sağlığa faydaları olmakla birlikte, belirli zamanlarda meyve yemenin yiyeceklerin sindirimi etkileyebileceği üzerine bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bazı zamanlarda meyve yemenin sindirimi olumsuz etkileyeceği ile ilgili bir kanıt yoktur.

sobhan-green-apples

Sağlık uzmanlarının ortak kanısı meyve ve sebze tüketimini yeterli artırmaları gerektiğidir. Ancak meyvenin sağlığından tamamen faydalanabilmek için genel kurallara uymak gerekir.

Meyve yemenin kuralları olmalı ne zaman canımız istiyorsa meyve yiyelim gibi yok öyle birşey, yemeklerin sindirilmesi anında meyve  yemek, aç karnına meyve yemek veya yatarken meyve yemek, tok karnına yemek bunların bilinmesi gerekir. Hazımsızlık olabilir, bazan sindirim güçlüğü yaşayabilirsiniz, bazı meyveler asit salgılıyor olabilir, bazı meyveler kan şekerini artırabilir gibi maddeleri sıralayabiliriz.

grape-fruits-increase-sex-endurance-640x437

Diyetinize bir şekilde meyve eklemek sindirim sisteminize vitamin alımı daha güçlü olur, meyveler bir çoğu lif, potasyum, C vitamini ve folat açısından iyi birer kaynaktır.

Bir çok hastalığa karşı nöbet tutmaktadır. Kalp hastalığı, felç ve yüksek kan basıncını düşürme gibi, herhangi bir meyveyi besin bilgisi olmaksızın dikkatsiz bir şekilde yemenin yaraından çok zararını görebilirsiniz.

can-diabetics-eat-fruit1

-Meyve boş midede yediğinizde başka meyveler ile birlikte tüketmelisiniz.

Çünkü meyve yenildiğinde sindirim süreci hızlanır ve meyve vücutta sindirilebilmek için farklı enzimler salgılanır.

Meyveleri tek başına yediğinizde, basit şekerler vücudunuz tarafından çabuk emilir. Meyveleri tek başına yediğinizde mideniz besin maddelerini ve basit şekerleri daha kolay işleyebilir, meyveden yaralanmanın en iyi yolu budur.

-Eğer bir öğününüze yakın ve yemekten sonra yemiş iseniz, meyve diğer yediğiniz gıdalar ile birleşecek ve midenizde hemen sindirilmeyecek uzun süre bekleyecek, midede uzun süre tutulan gıdalar çürümeye başlayacak, bağırsaklarda fermente olacak, hazımsızlık, karın ağrısı ve sindirimden kaynaklanan diğer sorunlar başlayacaktır.

eat-fruits-1

-Meyveyi ne zaman yemeli

Meyveyi yaklaşık yemekten 1 saat önce ve yemekten 2 saat sonra yemelisiniz.

elmayı ne zaman yiyebileceğinizi hesaplamaksa, bunu yaparsınız demektir. Ve bunu bir yemekten yaklaşık 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra almayı hedefleyin. Makarna veya burger gibi ağır yemekler için, 3-4 saat kadar karınızdaki tüm asit ile meyve eklemeden önce o yiyecek sindirmeyi daha da uzun süre saklamanız gerekir. Öğle yemeğinde karışık bir yeşil salata almışsanız, aynı kurallar geçerlidir, ancak çok daha kısa sürede yaklaşık 1.5 saat geçerlidir.

Fresh fruit

Eğer yemekte sebze yemeği yemişseniz, meyveyi 1.5 saat sonra yiyeceksiniz.

Karbonhidratlı yemek yemişseniz, makarna, pilav, burger türü midede çabuk sindirilmediği için 3-4 saat sonra meyve yemelisiniz.

-Meyveyi en iyi yemenin yolu sabah aç karnına ve sabah- öğle yemeği arasıdır. Meyveyi karışık meyve salatası ve püresi olarak kolay tüketebilirsiniz. Günde 3-4 porsiyon meyve tüketebilirsiniz, vücut gerekli olan vitamin ve mineralleri almış olur.
Elmayı tek başına tüketebilirsiniz.
-Kesinlikle yatmadan önce meyve yemekten kaçının, enerjinizi artırarak uykusuzluğa neden olabilir.
-Yeşil elmayı rahatlıkla tüketebilirsiniz, zira şeker oranı düşük ve kan şekerinizi çıkarmaz.
ma_00007274_iorzpz
-Yediğiniz meyveleri sınıflandırın.
-Kurutulmuş meyvelerin şeker oranı çok yüksektir, özellikle kuru incir, kuru üzüm gibi.
-Eğer midenizde herhangi bir rahatsızlık yok ise meyveyi aç karnına yiyebilirsiniz, sindirim sorunlarınız önlenmiş olur.
-Aç karnına yediğiniz meyveler sindirimi kolaylaştırır, meyvenin içinde bulunan lif, vitamin ve mineralleri yeterince almış olur, aynı zamanda kilo vermenizede katkıda bulunmuş olur.
-Yemekten önce düşük kalorili meyve yemeniz kilo vermenize yardımcı olurken tatlı ihtiyacınız da karşılanmış olur.
DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı