Sağlık

Metabolizmayı Nasıl Hızlandırabiliriz?

Metabolizmayı Nasıl Hızlandırabiliriz?

Yavaş çalışan metabolizma bir çok sorunlara neden olmaktadır. Eğer hormonal bir rahatsızlığınız yoksa tembelliğe alışmış olan metabolizmanızı sağlıklı beslenerek hızlandırabilirsiniz. Yavaş çalışan metabolizma bağırsak problemlerine, yağ birikimine, yorgunluğa ve obezite gibi bir çok hastalıklara yol açabilir. Oysa hızlı çalışan metabolizma bağırsakların temizlenmesine, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, düzenli enerji ve sağlıklı yağ yakımına neden olacaktır.

woman-yoga-cobra

Metabolizmayı hızlandırmak için yapmanız gerekenler.

-Sık sık ve az yiyin

Öğünleriniz düzenli olsun, bedenin yağ yakması için enerjiye ihtiyacı vardır. Ara öğünleri atlamayın beden aç kaldığında yediğiniz öğünler yağa dönüşür oysa sık sık yediğinizde enerjiye dönüşür. Yağı yakmak için enerjiye ihtiyacınız var.

-Bol sıvı tüketin

Su içtiğinizde metabolizmanız hızlı çalışır. Vücut susuz kalırsa yedikleriniz katı ve yağ oluşur, bol su içerseniz metabolizma hızlı çalışır. Su içemediğinizde aralarda yeşil çay, meyve suları ve kahve ile takviye yapabilirsiniz.

Woman holding glass of water

-Protein tüketin

Yağsız protein ve süt ürünleri kas yapmak için gerekli olan besinlerdir. Metabolizmanın hızlı çalışmasında kalsiyum çok önemlidir ve bolca alınması gerekir. Süt ürünlerinde bolca bulunur ayrıca balık, tavuk, et, yeşil mercimek, yumurta, yoğurt ve süt gibi ürünlerde bolca bulunur. Ara öğünlerinizde salatalarınıza balık, tavuk ve peynir ekleyebilirsiniz.

wild-foods

-Egzersiz

Yürüyüş ve ya herhangi bir etkinliğe katılın, evde iş yaparken de hareket halinde olun esnekiğinizi artırın ve kaslarınız çalışsın. Ter atıcı hamam, sauna gibi metabolizmanızın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

-Erken kalkın

Sabah aydınlığı insan üzerinde olumlu etki yaparak hormonların bedeni güne hazırlamasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda erken kalkanların metabolizmasının daha hızlı çalıştığı kanıtlanmıştır.

girl-hijab-sunset-1920x1200

-Organik beslenin

Günümüzde artık organik gıdalar fazlasıyla bulunmaktadır. Şehirlerde yaşıyorsanız en azından saksılarınız da maydanoz, tere, nane ve yeşil biber gibi bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bol demir vitamini almaya çalışın, yeşil sebzelerde bolca bulunur Demir eksikliği metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olabilir.

woman-yoga-splits

-Stres

Sabah yataktan kalkerken kendinizi motive ederek güne başlayın. Tembelliği bir tarafa bırakarak hırs yapın, ben her şeyi başarabilirim ve güne bu şekilde başlayın. Sizi rahatlatacak şeyler yapın, müzik, resim, yürüyüş, dans ve egzersizler gibi, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. ruhunuzu ve bedeninizi canlandırın gününüzün çok güzel geçtiğini fark edeceksiniz.

piacere-immediato

-Acı biber

Bolca acı tüketin, acıyı artırarak hem serotonin hormonlarına yükleme yaparsınız hem demetabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza yardımcı olur.Sivri yeşil biber, pul biber, acı biber, zencefil metabolizmayı hızlandırmaya ve zayıflamaya yardımcı olur.

1024x1024

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı