Güzellik

Maya ile Gelen Güzellik

Maya ile Gelen Güzellik

Maya saçlar ve cilt üzerindeki faydası yıllardır bilinmektedir. Mısırlı kadınlar mayayı güzelleşmek için ciltlerine uygulamışlar ve bunun yanında mayanın mikrobu yok edici özelliğinin bulunduğunu keşfetmişler.

Mayanın Yararları Nelerdir?

Mayanın içerisinde vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Mayanın içinde bulunan bu vitamin ve mineraller cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerdir. Saçlarımız da mayanın içinde barındırdığı bu vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Maya ayrıca sivilce ve akne tedavisinde de kullanılmaktadır. Maya cildin gereksiz yağlardan da kurtulmasını sağlıyor. Saç dibine masaj yaparak saç dökülmesini engelleyebilirsiniz. Maya sayesinde nemli bir cilde sahip olabilir ellerde oluşan çatlakların yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Mayanın Cilde Olan Yararları

Mayanın içerisinde önemli miktarda protein bulunmaktadır. Maya içerisindeki protein cildin kendisini yenilemesini sağlar. Bu durum cildin güzel ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Mayanın içerisinde önemli miktarda potasyum da bulunmaktadır. Potasyum ise doku içerisinde bulunan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede cilt kendini tamamen yeniler. Cildi yağlardan arındırdığı için de ciltteki sivilce ve akne oluşumunu da azaltır, hatta durdurur.

Maya Maskesi Yapılışı

Cilt üzerinde olumlu etkisinden yararlanmak için mayadan maske uygulaması yapabiliriz. Bunun için 1 tatlı kaşığı yoğurt veya süt, 2 çorba kaşığı yaş maya kullanılır. Maya biraz ılık su ile eritilir. İçerisine süt veya yoğurt eklenir. Krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Yapılan bu maya maskesi göz ve dudak çevresi hariç yüzün her yerine dairesel hareketlerle uygulanır. Maske yüzde 10 dakika bekletildikten sonra hafif ıslatılmış pamuk ile silinir. Daha sonra yüz önce ılık sonra soğuk su ile iyice yıkanır.

Eller için Maya Uygulaması

Mayanın ellere de faydası vardır. Soğuktan çatlayan eller uygulayacağınız birkaç seans sonrasında yumuşacık olacaktır. Formül ise şöyledir; 1 tatlı kaşığı yaş maya, 1 fincan ılık süt ile karıştırılır. Akşam yatmadan önce ele sürülür. 10 dakika beklenir ve sonrasında yıkanır. Böylece elleriniz yumuşacık olur.

Mayanın Saça Faydaları

Mayanın saçlar üzerinde de olumlu etkisi vardır. Stresten kaynaklı saç dökülmelerini engelleyerek saçın uzamasını yardımcı olur. Mayanın içerisinde bulunan B5 vitamini saç sağlığı için önemli etkileri olan kreatinin oluşmasını sağlar. Kreatin, saçın dökülmesini önler ve böylece daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olunmasını sağlar.
4 su bardağı toz maya 1 su bardağı ılık su ile eritilir. Elde edilen bu maska saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika bekledikten sonra bol su ile iyice yıkanır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı