Sağlık

Limon kabuklarını değerlendirin!

Limon kabuklarını değerlendirin!

Limon her derde deva ilaç gibi elimizin altında sürekli ihtiyaç duyduğumuz ve her alanda kullandığımız bir meyvedir, kek, kurabiye, reçel ve tatlılarda sıkça kullanırız.

Çoğunlukla suyunu sıkıp kullanırız ve kabuklarını çöpe atarız, oysa kabuklarını da bir çok ama için kullanabilirsiniz.

Limon kabuğunda bir çok vitamin, mineral bulunur. Lif oranı yüksek, C, A, beta-karoten, folat, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi vitaminler bulunur.

Limon kabuklarını değerlendirin!

Kabukları ferahlatıcı, çiçekleri parfüm sanayinde kullanılır, gıdalarda, içeceklerde, cilt sağlığı ve ev temizliği gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

 

İşte limon kabuklarının kullanım alanları:

1-Cilt sağlığı için

Limon kabuğunun bir çok faydası vardır, limon suyunda bulunan asit cildinizi temizler, rengini açar, parlaklık verir, ölü deri hücrelerini çıkartır, yeni hücre büyümesine yardımcı olur ve sivilce oluşumunu engeller.

-Limon kabuğunu masaj olarak yüzünüze, ellerinize, dirseklerinize ve topuklarınıza sürerek cildin gözeneklerinin sıkılaşmasını ve cildin yumuşamasını sağlar.

-Limon kabuklarını kurutun ve blendır da toz haline getirin, içine bal ve zeytin yağı katarak maske yapın cildinize masaj yaparak uygulayın 15 dakika bekletin ve ovarak çıkartın, sonra ılık su ile durulayın.

Cilt sağlığı için

2-Limonlu çay

C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin limon kabuğu kilo vermeye yardımcı olurken sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun pH seviyesini dengeler ve karaciğerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

-İnce kıyılmış limon kabuklarını bir fincana koyun ve üzerine kaynar su ekleyin, 10 dakika demlenmesini bekleyin biraz bal ekleyerek çayı sıcak için.

Limonlu çay

3-Karıncaları kovmak için

Karıncaların ilkbahar geldiğinde evin her tarafında dolaşmaya başlarlar, onlara temizlemeye çalışırsınız ancak engelleyemezsiniz.

-Karıncaların yollarının geldiği yere limon kabuklarını yerleştirin, biraz da suyundan dökün limonun asitik özellikleri ve kokusu karıncaları kaçıracaktır.

-Pencere kenarlarına, kapı girişlerine, çatlaklara limon parçalarını yerleştirin.

Karıncaları kovmak için

4-Dezenfekte edici

Limon kabuğu çok amaçlı temizleyici olarak kullanabilirsiniz, cam, pencere kenarları, duş ve musluk başlıklarını ve diğer ev yüzeylerinin temizliğinde kullanabilirsiniz.

-İnce kıyılmış limon kabuğunu cam kavonozun içine atın, kavonozun üzerine kadar sirke ekleyin ve 3 hafta güneşli bir yerde bekletin ara sıra sallayın, karışımı tülbentten geçirin su ile seyreltin her istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz.

Dezenfekte edici

5-Tırnak ve diş temizliğinde

Tırnaklarınız sürekli oje kullanmaktan sararır, yine dişleriniz çay ve kafeinden dolayı sararır diş macunları sarı dişleri temizlemede yeterli olmaz. Sarı tırnaklarınız kabukların asitik özelliğinden renk değişikliklerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

-Tırnaklarınızı, ıslatın ve limon kabuğu ile ovun su ile durulayın.

-Dişlerinizde birikmiş kir ve sarılığı gidermek için limon kabuğu ile ovun, birde kabartma tozuna limon damlatın ve dişlerinizi fırçalayın günde iki kez uygularsanız sonuçlar mükemmel olacaktır.

Tırnak ve diş temizliğinde

6-Limonlu sos

Limonla karıştırılmış zeytin yağı, sarımsak ve baharatlar ile birlikte karıştırarak et yemeklerinde, salatalarda, sebzelerde ve deniz ürünlerinde sos olarak kullanabilirsiniz.

-Kurutulmuş olan limon kabuklarını cam kavonoza yerleştirin, zeytin yağı, baharat ekleyin isterseniz sarımsak da ekleyebilirsiniz bir yerde bekletin istediğiniz an sos olarak kullanabilirsiniz.

Limonlu sosLimonlu sos

7-Nemlendirici olarak kullanımı

Kışın hava kurur ve evlerde nemlendirmeye ihtiyaç duyulur, özellikle küçük çocuklarınız ve bebekleriniz var ise kuru havalı evde solunum problemleri yaşamaya başlarlar, enfeksiyonların bulaşmaması için buhar nemlendirmesi yapabilirsiniz.

-Limon kabuklarını bir tencereye yerleştirin içine tarçın ve karanfil ekleyerek su doldurun ateşte kaynatın ve odanıza yerleştirerek havanın buharlanmasını sağlayın, tekrar kaynatarak diğer odalarınıza buharı çıkana kadar odada gezdirin, virüsler ve bakteriler yok olarak sağlıklı bir kış geçirmiş olacaksınız.

Nemlendirici olarak kullanımı

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı