Güzellik

Lavanta Yağının Tedavi Edici Özellikleri

Lavanta Yağının Tedavi Edici Özellikleri

Kepeği ortadan kaldırarak kafa derisini dezenfekte eder ve kan dolaşımını artırır. Solunum problemlerini tedavi eder. Latincede temiz, yıkamak anlamına gelen lavanta yağı buhar ve damıtma yoluyla çiçeklerinden elde edilmektedir. Yüzyıllar boyunca bir çok tedavide kullanılmış, ressamların ilham alarak tuvallerine yansıttıkları, güzelliğinden ve kokusundan esinlenerek parfümleri yapıldığı güzel kokulu çiçektir.

esans lavender-oil

 

Lavanta yağının sağlık faydaları

Provence-lavender

Kovucu, lavanta esansiyel yağı kokusu, sivrisinek, tatarcık ve doğada bulunan zararlı böcekleri uzaklaştırıcı özelliği vardır. Böcek ısırmalarına karşı kullanılırken, tahriş ve ağrıya karşı da kullanılmaktadır.

Uyku, lavanta esansiyel yağı uykusuzlukta alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. Yastıkların ve odalara, çamaşır aralarına konularak hem güzel kokmasını hemde solunduğunda rahatlatan özelliğinden dolayı uyku problemi olanlarda rahatlatıcı  olarak kullanılır.

Sinir sistemi, Uçucu lavanta yağı sinirler ve anksiyete sorunları için mükemmel bir tonik etkisi yaparak sakinleştirici özelliği vardır. Migren, baş ağrısı, depresyon, gerginlik ve duygusal stres tedavisinde kullanılırken rahatlatıcı etkisi vardır.

Akne, lavanta esansiyeli en yararlı otlardan biridir. Akne tedavisinde ergenlik çağındaki gençlerde, bakteriyel enfeksiyonlarda vücuttaki enfeksiyonlarda ve kızarıklıklar da kullanılır.  Sivilcelerde iyileştirme ve tedavi etme özelliği vardır.

18-Amazing-Healing-Powers-of-Fragrant-Lavender-Oil

Ağrı kesici, uçucu lavanta yağı boğaz ve kas ağrılarında, romatizma, burkulma gibi masaj yoluyla gidermektedir.

lavanta1

İdrar akışı, idrar yolu enfeksiyonlarında hormonal dengeyi kurarak sistit ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Saç bakımı, bitler ve sirke üzerinde çok etkilidir. Saç dökülmelerinde, kafa derisi hastalıklarında, erkek tipi kellik tedavisinde kullanılmaktadır.

Kan dolaşımı, aroma terapi yoluyla kan dolaşımı üzerinde etkili olmaktadır. Kas gücü ve sağlığı için faydalıdır.

Bağışıklık sistemi, lavanta esansiyel yağı düzenli kullanımı hastalıklara karşı direnç sağlar. Antibakteriyel, tifo, difteri gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

0c93dbeb02c9db5454ae684ea0238804

Genel cilt bakımı, lavanta yağı antiseptik özelliğinden dolayı, kırışıklıklarda, sedef hastalığında, yaralarda,kesiklerde yanıklarda bir çok cilt hastalığında ve egzama tedavisinde iyileştirici özelliğinden dolayı kullanılmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı