Sağlık

Lavanta Yağının Önemli Faydaları

Lavanta Yağının Önemli Faydaları

Lavanta yağı, kepeği ortadan kaldırarak kafa derisini dezenfekte eder, kan dolaşımını artırır ve solunum problemlerini tedavi eder. Latincede temiz, yıkamak anlamlarına gelmektedir.

lavanta yağı4

Lavanta yağı buhar ve damıtma yoluyla çiçeklerinden elde edilmektedir. Doğa’da yüzyıllar boyunca bir çok tedavide kullanılmıştır. Lavanta yağı parfüm sanayinde de kullanılmaktadır. Bir çok uçucu yağ ile uyum sağlamaktadır. Aromatik yağ, jeller, infüzyon, losyon ve sabun olarak da bir çok şekilde kullanılmaktadır.

 

Lavanta yağının sağlığa faydaları:

Kovucu

Lavanta esansiyel yağı kokusu sivrisinek, tatarcık ve kelebekler gibi bir çok türü kovucudur. Böcek ısırmalarına karşı, tahriş ve ağrıya lavanta yağı kullanılır.

Uyku

Uykusuzluk da alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır, yaşlılarda uyku düzensizliklerinde yastıkların içine koyularak rahatlamayı sağlar.

Sinir sistemi

Uçucu lavanta yağı sinirler ve anksiyete sorunları için mükemmel bir tonik etkisi yaparak sakinleştirici etkisi vardır. Migren baş ağrısı, depresyon, gerginlik ve duygusal stres tedavisinde ferahlatıcı etkisi vardır.

lavanta1

Akne

Lavanta akne tedavisinde en yararlı otlardan biridir. Akne tedavisinde ergenlik çağındaki gençlerde bakteriyel enfeksiyonlar vücuttaki kızarıklıklarda, sivilcelerde iyileştirme özelliği vardır.

Ağrı kesici

Uçucu lavanta yağı boğaz ağrıları ve gergin kasların, kas ağrıları, romatizmal ağrılarda, burkulmalar, sırt ağrıları gibi neden olan ağrılara neden olan problemlerde masaj yoluyla gidermektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları, enfeksiyonlarda ve sistit ya da iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

lavanta yağı1

Saç bakımı

Bitler ve sirke üzerinde çok etkilidir.  Deri hastalıkları, saç dökülmesi, kafa derisi hastalıklarında ve erkek tipi kelliklerde tedavi edici özelliği vardır.

Kan dolaşımı

Aromaterapi yoluyla kan dolaşımı üzerinde yararlı olduğu, kan basıncını düşürücü ve yüksek tansiyon hastalıklarında kullanılır. Kas gücü ve sağlığı için faydalıdır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı