Güzellik

Kuruyan Elleri Nasıl Nemlendiririz?

Kuruyan Elleri Nasıl Nemlendiririz?

Ellerimiz gün boyunca her türlü işleri yaparak en çok iş gören organlarımızdan biridir. Bazı kişiler ellerine özen gösterirken bazıları da hiç önemsemeyerek ellerinin yıpranmasına ve bakımsız kalmasına maruz bırakmaktadır.

1422483376252

Ellerimizin kurumasına neden olan bir çok etkenler vardır. Sabun, kuru hava, rüzgar, deniz ve havuz suyu, düşük nem, güneş ışığı, sürekli elleri yıkama, zararlı kimyasallar yıpranmış ve kuru ellere neden olmaktadır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklar sedef, egzama ve bazı ilaçlar ellerin kurumasında bir etkendir.

Daha yumuşak ve genç görünümlü ellere sahip olmak için, düzenli cilt bakımı ve doğru beslenme gerekmektedir.

Kuruyan eller için bakım maskeleri:

1-zeytinyağı

Yağ asitleri ve antioksidanlar cildi yumuşak ve nemli tutar. Yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olmak için ılık zeytinyağı ile 5 dakika ellerinize masaj yapın.

2-Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi derinin su kaybını önleyerek cildin nemli tutulmasına yardımcı olur.

 

-2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
-1 çay kaşığı bal
-limon suyu

Malzemeleri karıştırın ve ellerinizin üzerine sürün ve 10 dakika bekletin ılık su ile yıkayın.

3-Hindistan cevizi yağı

Güneşin zarar verdiği kuru ciltleri yatıştırır. Hindistan cevizi yağını ılıtarak ellerinize masaj yapın. Gece yatarken uyguladığınızda (ellerinize eldiven giyerek) daha etkili olur.

4-Bal

Bal antioksidan, antimikrobiyal ve nemlendiricidir. Ellerinizin üzerine bal sürün ve 10 dakika bekleyerek ılık su ile durulayın. Her gün uygulayabilirsiniz.

5-Aloe vera

Doğal nemlendirici özelliğine sahiptir, cilt üzerinde koruyucu tabaka oluşturarak cilt rengini açar.

Aloe vera yaprağını kesin içinde jel kıvamındaki maddeyi ellerinizin üzerine sürerek uygulayın ve 5 dakika sonra yıkayın.

6-Limon

İyi bir temizleyicidir. Limon suyu bal ve kabartma tozunu karıştırın ellerinize uygulayın ve 5 dakika bekletin sonra ılık su ile durulayın. Hafta da iki kez uygulayabilirsiniz.

14409282195680

7-Yoğurt

Laktik asit ölü hücreleri kaldırarak cildi soyar ve doğal nemlendiricidir. Ellerinizi doğal yoğurt ile 5 dakika masaj yapın, mısır unu ve yoğurdu karıştırarak birlikte kullanarak masaj yapabilirsiniz.

8-Muz

Kuru ve sert elleri yumuşatarak nemlendirir, aynı zamanda kırışıklıkları da önler. Muzu ellerinizle ezerek püre haline getirin ve ellerinizin üzerine sürün 10 dakika bekleterek ılık su ile durulayın, dilerseniz içerisine bal ve zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı