Güzellik

Kolajen Üreten Besinler

Kolajen Üreten Besinler

Kolajen protein türüdür, cilde yumuşaklık ve esneklik vermek için keratin ile birlikte çalışır. Derinin dış tabakası altında dermis içinde yer alan kolajen genç görünümlü bir cildin bağ dokusunu oluşturur. Biz yaşlandıkça cildin doğal dolgunluğunu kaybederek yaşlanma etkileri başlar. Kolajen cildin bir tür çimento görevini yapar. Gençler güzel parlak saçlara ve pürüzsüz bir cilde sahip olmasının nedeni bundan kaynaklanmaktadır.

UP11LgDorogold-collagen-boosting-food-sources-900x599

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar, boyun altında, göz etrafında ve ağız çevresinde sarkıtlar oluşmaya başlar. Cilt üç kattan oluşmaktadır protein kolajeni ikinci katta bulunmaktadır, yani derinin orta katmanında. Kolajen molekülleri dermis boyunca ilerler.

Yaşlandıkça kolajen üretimi incelmeye başlar, güneş, kirlilik, serbest radikaller ve duman kolajen üretimini yavaşlatarak dağıtır, o zamanda yaşlanma kaçınılmaz olur. Doğal beslenme, yaşam tarzı sizin tekrara kolajen üretimini çalıştırarak genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

red-meats9cc66e149a513891__blend-12.xxxlarge_2x

-Balık

Omega-3 yağ asiti ile yüklü ve güçlü hücreler oluşturur, cilt yapısını destekler.

-Kırmızı sebzeler

Domates, biber, pancar antioksidan likopen içerir. Likopen kolajen üreterek cilt hasarlarının onarılmasına yardımcı olur.

-Koyu yeşil sebzeler

Kolajen üretimini artırmak için C vitamini açısından zengin ıspanak, lahana gibi koyu yeşil sebzeler kolajen üretimini sağlarken C vitamini de serbest radikallere karşı mücadele ederek kolajen üretimine yardımcı olur.

fruit-and-veggie

Grapefruits on a wooden table.

-Turuncu sebzeler

A vitamini açısından zengin besinler hasarlı hücreleri yeniler ve kolajen üretimini sağlar.

-Kırmızı meyveler

Böğürtlen, çilek, ahududu,karpuz, kiraz gibi kırmızı meyveler serbest radikalleri temizleyerek kolajen üretimini sağlar.

-Soya

Bitki hormonları içererek kolajen üretimi için enzimleri uyarır.

-Turunçgiller

Portakal, ıhlamur, limon gibi C vitamini açısından zengin besinler serbest radikalleri nötralize ederek kolajen üretilmesine yardımcı olur.

-Protein

Vücudumuzun doğal üretimini artırmaya yardımcı olurken yumurta akı, yağsız et, fındık, fıstık gibi kolajen üretimini artırmaya  yardımcı olur.

Beautiful-Face-Girl-HD-Wallpapers

-Sarımsak

Vücutta kolajen artırımı için gerekli olan kükürt sarımsakta bulunmaktadır. Zarar görmüş kolajen liflerini onarmaya yardımcı olur.

-İstiridye

Kolajen üretimi sırasında gerekli olan çinko açısında zengin bir besindir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı