Sağlık

Kırmızı Sebzelerin Hayatımızdaki Yeri ve Şifa Etkileri

Kırmızı Sebzelerin Hayatımızdaki Yeri ve Şifa Etkileri

Kırmızı sebzelerin sağlık açısından  daha faydalı olduğunu antioksidanlar, vitaminler ve mineraller besin maddesi açısından daha yararlı olduğu belirtilmiştir.

Kırmızı sebze diyabet, osteoporoz, yüksek kolesterol riskini azaltmaya yardımcı olur.

Pancarların koyu renk tonları gibi genellikle  besin maddeleri açısından zengin olduğu anlamına gelmektedir.

Bu besinlerin  kanseri önlemeye, kronik hastalıklarla mücadeleye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kırmızı sebze likopen ve antioksidanın kendi renk ve beslenme açısından likopen kalp hastalığı riskini azalttığını, gözleri koruduğunu, enfeksiyonlarla savaştığı  belirtilmiştir.

1-Pancar

Pancar antioksidan bakımından zengin bir sebzedir, ayrıca potasyum, lif, folat, vitamin C ve nitratların  açısından önemli bir kaynaktır.

Pancar kan basıncını geliştirmek ve atletik dayanıklılığı artırmaktadır. Konsantrasyonu güçlendirir, A, C, ve K vitaminleri açısından zengin pancar suyu çok fazla tüketmek gerekir.

page-b8348e27-6260-453b-affe-2efd8a4cd17b-pancar-kirmizi

2-Kırmızı lahana

Lahana her ne kadar mor renkte görünse de lahana, brokoli ve turpgil aynı türden bir çok hastalıkları tedavi etme özelliklerine sahiptir.

Beyin bozuklukları, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltılır.

C vitamini, K vitamini, A vitamini aynı zamanda lif, vitamin B6, Potasyum ve manganez  gibi mükemmel bir kaynaktır. Lahana iyi  bakterilerilerin güçlendirilmesini sağlar.

kirmizi-lahana kirmizi-lahananin-zararlari

3- Domates

Bir çok  sostan, salatalar ve yemeklerde kullanılan domatesin bir çok faydası olmakla birlikte, içinde bulunan likopen, C vitamini  ve potasyum açısından zengin bir besindir.

Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesidir.

Domates içinde en çok likopen barındıran sebzelerden biridir, DNA’ yı koruduğu ve bir çok hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olduğu , prostat, kolon kanseri, ağız ve göğüs kanserine karşı vücudu koruduğu bilinmektedir.

Domatesi çiğ tüketmekten ziyade pişmiş domateste daha fazla likopen bulunmaktadır. Kuşburnu, greyfurt ve karpuz likopen açısından zengin besinlerdir.

53579filos_domates-jpg31105lido_domates-jpg

4-Kırmızı biber

Günlük A vitamini, C vitamini, B vitamini ve folat açısından zengin olan biber, bağışıklık sistemini güçlendirir, konsantrasyonu düzeltir, cildi parlatır ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder.

Baharat olarak da kullanılan kırmızı biber içinde bulunan kapsaisin adlı madde vücutta bulunan iltihabi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

kirmizi-biber57_buyuk

5-Turp

C vitamini, folat ve potasyum kaynaklı bol lifli bir sebzedir, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.Turp C vitamini, folik asit ve potasyum açısından zengindir.

Ayrıca B2 ve B6 vitaminleriyle magnezyum, bakır ve kalsiyum için de iyi bir kaynaktır. 100 gram turpta çoğu karbonhidratlardan gelen 16 kalori vardır.

Astım, bronşit ve solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve akciğer rahatsızlıklarından dolayı oluşan hastalıkların iyileşmesinde kullanılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

turp

6-Kırmızı soğan

Kırmızı soğanın içinde bulınan  organosülfürler, sarımsak, pırasa ve diğer soğanda da bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü düzenler, karaciğeri korur.

Kanser ve kalp hastalıkları oluşumunu engeller, bağışıklık sistemini güçlendirir, lif açısından zengin bağırsakları korur. İştah açıcı özelliği bulunmakla birlikte, mide kanamasına, karın ağrısına,dudak uçuklarına, safra kesesi taş oluşumuna, tırnak kırılmalarına, kesik ve yanıklara iyi gelmektedir.

a1244

7-Kırmızı patates

Patates, potasyum, C vitamini, B6 vitamini ve tiamin açısından zengin bir besin maddesidir. Kan basıncını dengeler, lif açısından zengin cilt için önemli bir sebzedir.

Ayrıca bakır, manganez, lif, fosfor, ve potasyum içerir, şeker hastaları için yararlıdır, kan şekerini düzenler, prostat kanseri riskini azaltır, beta karoten bakımından zengin, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanma etkileri ile mücadele eder, sindirim sistemini güçlendirir. Astım, romatizma ve cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.

patates

8-Kızılcık

H pilori, mide ülseri, kanser, idrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelir, prostat kanserini önler, içinde bulunan C vitamini açısından zengin bir besin maddesidir.

İdrar yolu enfeksiyonları, sindirirm sistemi organlarını korur, kış aylarında soğuk algınlıklarına iyi gelir. İçinde bulunan polifenolik bileşeni tümörleri ortadan kaldırır,kalp hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Diş çürümelerini önler, solunum yolu enfeksiyonlarını önler, kemik ve dişleri güçlendirir.

kizilcik

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı