Sağlık

Kilo Vermeyi Teşvik Eden Uçucu Yağlar

Kilo Vermeyi Teşvik Eden Uçucu Yağlar

Binlerce yıldır vücudu iyileştirmek için uçucu yağlar kullanılmıştır. Esansiyel yağlar düşük  ve yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak, sindirim sorunlarını çözmek, duygudurum bozukluklarını iyileştirmek ve motivasyon eksikliğini gidermek için kullanılmışlardır.

Kilo verememenin bir nedeni de psikolojik stres, kişiler stres altındayken sürekli yeme isteği eğilimindedir, uçucu yağların aroması beyindeki merkezleri harekete geçirerek stresi azaltır, tansiyon ve kalp atışlarını normalleştirir, motivasyonu artırarak rahatlamaya yardımcı olur.

Zayıflamaya ve kilo vermenize yardımcı olacak uçucu yağlar, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte kilo vermeniz yardımcı olacaktır.

 

Kilo vermenize yardımcı olacak uçucu yağlar:

1-Greyfurt uçucu yağı

 

Greyfurt, C, A, Kalsiyum, Magnezyum, folat ve lif açısından zengin bir narenciyedir. Metabolizmayı uyararak obeziteyi önlemekte, iskelet ve kas sistemini güçlendirir, aynı zamanda karın bölgesinde yağ birikmesini önleyerek zayıf kalmanıza yardımcı olur.

-İştahı azaltır

-Metabolizmayı hızlandırır

-Yağların parçalanmasını sağlar

-Enerjiyi artırır

-Tok olmanıza yardımcı olur

-Göbek, kollar ve vücudun diğer taraflarında yağ oluşumunu önler

-Greyfurt yağını 2 damla, 2 damla Hindistancevizi ve 2 damla badem yağı ile karıştırın karın bölgenize ve diğer yağlı bölgelerinize masaj yaparak uygulayın, yağı her gün uygulayın.

-1 Bardak suyun içine 2 damla damlatarak sabahları aç karnına için.

-Gençleşmek ve enerjik olmak için banyo suyunuza 10 damla greyfurt uçucu yağ ekleyin sizi aktif tutmaya yardımcı olur.

2-Zencefil Esansiyel Yağı

Zencefilin içinde bulunan gingerol, gastrointestinal sistem üzerinde anti-inflamatuar, glikoz duyarlılaştırıcı, anti-oksidan, anti-hipertansif ve uyarıcı etkilere sahip bir bileşiktir.  Zencefil kilo vermeyi artırır, insülin direncini azaltarak açlık sıkışmalarını engellemektedir.

-Kan şekeri seviyelerini düzenler

-Bağırsak iltihaplarını azaltır

-Besin maddelerinin emilimini sağlar

-Kolestrolü düşürür

-Obeziteyi önler

-Zencefil esansiyel yağını 2 damla, 2 damla hindistancevizi, 2 damla zeytin yağı ekleyerek karıştırın, istenmeyen yağlı bölgelerinize 30 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın.

-Yeşil çayın içerisine 1 damla zencefil yağı ekleyerek sabahları aç karnına için.

–Suyun içine 2 damla ekleyerek sabahları aç karnına için.

3-Nane  yağı

Nane yağı, safra, gastrit ve bağırsak hareketlerini uyarmaya yardımcı olur, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olarak besin maddelerinin emilimini sağlar, tokluk hissi vererek az yemeyi sağlar.

-Enerji sağlar

-Sindirimi destekler

-Tok hissettirir

-Metabolizmayı artırır

-Nane yağı 2 damla, 2 şer damla hindistancevizi yağı ve zeytin yağı karıştırarak yağlı bölgelere yarım saat boyunca masaj yaparak uygulayın.

-1 Bardak suyun içine 2 damla nane yağı ekleyerek sabahları aç karnına için.

-Banyo suyuna ekleyerek kullandığınızda gün boyunca uyanık ve aktıf tutar.

3-Limon Esansiyel yağı

Limonda bulunan limonen denilen aktif madde, yağlarını oluşumunu önleyerek ve stresi uzaklaştırarak kilo verdirerek ruh halini yükseltmektedir.

Beyindeki oksijen seviyelerini artıran nörotransmitter ve stres hormonu artışını azaltma ile etki eder, kan akışına yol açar, ağrıyı hafifletir, kasları rahatlatır.

-Metabolizmayı artırır

-Ruh halini düzenler

-Aktif ve enerjik tutar

-2 Damla limon esansiyel yağı, 2 şer damla hindistancevizi yağı ve zeytin yağını karıştırarak yağlı bölgelere 30 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın.

-Gençleşmek ve gözeneklerden geçerek kaslarınızı rahatlatmak için banyo suyuna 10 damla ekleyerek gün boyunca aktif kalmanıza yardımcı olacak.

5-Bergamot esansiyel yağı

Narenciye kokulu bir yağ, duygusal yemeyi önler, anti-depresan ve sakin duygular içinde olmanıza yardımcı olur. Yağ yakmaya yardımcı olur, ruh halinizin düzelmesine ve tokluk hissi vererek yeme isteğinizi geçiştirir.

-Duygusal yemeyi önler

-Enerji verir

-Yağ yakar

-Rahatlatır

-Kan şekeri seviyelerini düzenler

-Kolesterol düşürür

-2 Damla bergamot esansiyel yağı, 5 damla lavanta yağı ile karıştırır, yağlı bölgelere ve ayak bölgelerine boynunuza masaj yaparak uygulayın.

-Banyo suyuna 10 damla bergamot esansiyel yağı ekleyin, cilt gözeneklerinden geçerek kasları rahatlatır ve sakinleştirir.

6-Tarçın esansiyel yağı

İnsülin direnci  obezite probleminin başlıca nedenlerinden biridir, yağ birikimine neden olurken aynı zamanda kolesterol düzeyini artırmaktadır. Tarçın kabuğundaki polifenoller obezite ile savaşmaya yardımcı olur.

-Kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olur.

-Sindirimi düzenler

-Kan dolaşımıı artırır

-İnsülin intoleransını önler

-Tarçın uçucu yağı 2 damla, 5 damla zeytin yağı ile karıştırırn boyun ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

-1 bardak suyun içine karabiber ve 2 damla tarçın yağı ekleyerek aç karnına için.

-Kek ve fırın yemeklerinize, meyve sularına ekleyerek tüketebilirsiniz.

7-Sandal ağacı esansiyel yağı

Sandal ağacı esansiyel yağı, duyguları kontrol eden limbik sistemi etkiler, sinirleri rahatlatır ve meditasyon beynin huzur içinde yaşaması için sıklıkla kullanılır.

-Yatıştırıcı etkiye sahip

-Stres attırır

-Hücreleri yeniletir

-Ruh halini yükseltir

-Kan dolaşımını aktifleştirecek

-Sandal ağacı esansiyel yağı 2 damla, zeytin yağı 5 damla karıştırarak yağlı bölgelere ve topuklarınıza yarım saat boyunca masaj yaparak uygulayın.

-Banyoya 10 damla sandal ağacı esansiyel yağı ekleyerek sakinleşin ve gençleşmenize yardımcı olacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı