Güzellik

Kepeğe Doğal Çözüm

Kepeğe Doğal Çözüm

Kepeğe, çeşitli deri hastalıklarından kaynaklanabilir örneğin üst derinin kuruması gibi. Sedef hastalığında, mantar hastalıklarında deride kepek diye adlandırdığımız beyaz pullanmalar görülür. Fakat bu hastalıklar dermatoloji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

Kepek oluşumuna sebep olan durumlar stres, yorgunluk ve mevsimsel değişikliklerdir. Kullanılan saç bakım ürünleri de deri yapınıza uygun olmalıdır. Yanlış tercih edilen şampuanlar ve saç boyaları kepek oluşumuna sebep olabilir. Bu etkenlerden dolayı kepeklenmede azalma veya artma meydana gelebilir. Dengesiz beslenme, suyu gereğinden az tüketmenin yanında çinko, omega3, biotin, A, D, E vitamin eksiklikleri de cilt bozukluğu ile birlikte kepeklenmeye olanak sağlar.

Kepeğe karşı etkili olan şampuanlar kullanıldığı halde eğer olumlu sonuç alınılamıyorsa mutlaka cilt uzmanına başvurmanız gerekir. Bunun yanında bitkisel yöntemler de uygulanabilir. Bitkilerin hem içten (meyveler, meyve suları, bitki çayları), hem de dıştan(losyon, krem, maske, tonik) vücudu tedavi etme özelliği bulunmaktadır.

KEPEĞE KARŞI MASKE

Malzemeler

  • 1 tutam civanperçemi,
  • 1 tutam gül,
  • 1 tutam kekik,
  • 1 tutam hindiba,
  • 1 tutam turunç

*Bütün bitkileri karıştırıp 5 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Demlenen bu bitki çayını banyodan sonra saçlı deriye masaj yaparak sürün. Bu karışımı sakinleştirici çay olarak da tüketebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı