Anne ve Çocuk

Kadınların Başına Gelen Sağlık Sorunları

Kadınların Başına Gelen Sağlık Sorunları

Kadınları sık sık gündelik başlarına gelen sorunlar vardır, süreli olan sağlık sorunlarıdır. Sosyal yaşamı, uyku düzenini etkileyen bu sorunlar angarya görünse de bazan rahatsız edici ve sinir bozucu olabiliyor.

headache

  1. Adet öncesi rahatsızlıkları, kadınların aylık döngüsünde sık sık başlarına gelen sorunlardır. Sivilceler, göğüslerde şişlik, mide şişkinliği, baş ağrısı, iştahsızlık, bozuk ruh hali, depresyon ve uykusuzluk gibi belirtilerdir. Bu belirtileri azaltmak için şeker, tuz, ve kafein alımında azaltılma yapılabilir. Depresyon için egzersizler, Kalsiyum ve  B vitamini takviyesi yapılabilir.
  2. Adet dönemi, kadınların en sık yaşadığı sağlık sorunlarından karın ağrısı ve kramplar gelmektedir. Rahim kaslarının kasılmasından oluşan ağrılarda sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Eğer ağrılar çok kuvvetli ise myom olabilir doktoro görünülmelidir.
  3. Uçuklar, dudak ve ağız kenarlarında oluşan soğuk yaralar iltihaplı ve ağrılı olabiliyor. Fiziksel ve zihinsel yorgunluklardan olabilir ya da hormon dengesizliğinden olabilir. İyileşmesi için et ve süt ürünleri tüketmelisiniz.
  4.  Vajinal kaşıntı, Zaman zaman stres, antibiyotikler, deterjanlar, temizlik ürünleri ve dış etkenlerden kaynaklanabiliyorlar. Sıcak duş ve sirkeli su deneyebilirsiniz. Geçmezse doktorunuza müracat edebilirsiniz.
  5. Kabızlık, kadınlarda karın ağrısı ve kabızlık, şişkinlik gibi bağırsak rahatsızlıkları olabiliyor. Ilık banyo, yürüyüş ve aç karnına zeytinyağı içerek yada kayısı, lifli gıdalar yiyerek sorunu çözmeye çalışın. Çözülmezse uzmandan yardım alın.
  6. Ayakkabı vurması ve kabarcıklar, ayakkabının dar yada yüksek olmasında kaynaklanan bu sorunları çözmek için bandaj yada gazlı bez kullanın.
  7. Uykusuzluk, kadınlarda erkeklere göre daha çok görülmekte olup, sabah kalktıklarında yorgunluk, halsizlik , yaşam kalitesinde düşüklük olur. Ilık banyo ve süt, kitap okuma soruna yardımcı olabilir. Uyku biyolojik ve psikolojik nedenlerden oluşur.
  8. Parmak kesikleri, genelde mutfakta  hanımların çok sık başlarına gelmektedir. İş yerinde kağıt kesikleri  yara bantı kullanacaksınız. Parmak uclarında  sinir uçları olduğu için çok acırlar.
DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı