Sağlık

Kadınlarda Menopoz Döneminde Beslenme

Kadınlarda Menopoz Döneminde Beslenme

Her kadının başına gelecek olan bu süreci hafif atlatabilmek çok önemlidir. Kadınlığın her döneminin zor geçmesi ve bunu da atlatabilecek güç de olması da önemli, zira her zorluğun üstesinden gelmek zorunda olarak şartlandırılmış ve o narin bedenini güçlü tutmuştur. Kadınlık evrelerinden geçerken hormonal değişimler ve değişiklikler yaşaması sonra hiç bir şey olmamış gibi yaşamaya çalışması ancak ona verilen mukadder bir güç diye düşünüyorum. Bu süreci kolay atlatabilmek de yine sizlere düşüyor. Sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak süreci atlatmanıza yardımcı olacaktır.

researchlook-611x340

Menopozda en zorlandığımız konular, sıcak basması, aşırı terlemeler, adet düzensizlikleri, ruh halinin değişmesi haliyle hormonlar değiştiği için bedenimizde ve kimyamızda değişiklikler olmaktadır. Sinirlilik ostrojen hormonunun azalması bizleri biraz sinirli ve erkeksi yapmaktadır, yorgun hissetme, uyku bölünmeleri gibi değişimler yaşanabilir. Her kadında aynı derecede etki bırakmaz, bazıları hafif atlatırken bazan da sıkıntılı geçebilen bir süreçtir.

A vitamini, adet kanamalarında ve cilt kuruluğunda etkisi olacaktır. Doğal kaynaklardan almaya çalışın, havuç, ıspanak, karaciğer ve karpuzda yeterli bulunmaktadır.

Frau mit Teeglas

B6 vitamini, uykusuzluk ve sinirlilik gibi hallere yardımcı olur. Genelde menopozlu kadınlarda bu süreçte B6 vitamini düşük olur, yine doğal yollardan alalım. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hormonları tedavi eder. Muz, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, patates, havuç, bezelye,kuruyemiş ve tavuk da bulunur. Eğer vitamin olarak alıyorsanız doktora danışmadan kullanmayın, zira bu vitaminin fazlası zehirler.

D vitamini, menopoz döneminde kalsiyum gereklidir, çünkü ostrojen hormon düzeylerinde düşme oluyor. D vitamini almanın en kolay yolu güneşte yürüryüş, en fazla kollardan alınır. Balık yağları ve tahıllardan alınır.

Water

E vitamini, sıcak basması ve kadınları rahatlatmak için gereklidir. E vitamini serbest radikallerin yıkıcı etkileri onarmaya yardımcı olan bir antioksidandır. Cilt kuruluğunu önler ve kırışıklıkları azaltır. Yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, bitkisel yağlar, tam tahıllarda bulunur.

Magnezyum, sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olur. Kemiklerin kalsiyum emilimine yardımcı olur.  Adaçayı, baharatlar, badem,kabak ve ay çekirdeği, kepekli tahıllar, kakao, fındık, fıstık, lahana, domates, bezelye, yeşil fasulye, ıspanak, karpuz, patlıcan brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

C_Larsen_MedicalYoga_rdax_937x360

Bor vitamini, besin özlerinin kullanılmasına yardımcı olur. Bor açısından zengin besinler yapraklı sebzeler, kuru yemişler, fasulye gib besinlerde bulunur.

Su, sağlıklı olmanın en başında su gelmektedir. İhtiyaç olan besinlerin ve minerallerin emilimini sağlar. Eklemleri yağlar, terleme yoluyla cildi soğutur, günde 10 bardak ılık su tüketin, tuz gazlı içecekler, alkol ve sigara menopoz döneminizi zorlaştırır, bunlardan geçmek durumundasınız. Kahve çay içmenizi dengede tutun, fiziksel egzersizler ve yürüyüşler menopoz dönemini sağlıklı geçirmenize yardımcı olacaktır.

Middle Aged Woman Cooking Meal In Kitchen

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı