Sağlık

Kadınlarda Menopoz Belirtileri ve Etkileri

Kadınlarda Menopoz Belirtileri ve Etkileri

Menopoz çoğu kadında bazı sıkıntılara neden olur. Bütün kadınların korktukları, ancak korkulmaması gereken her kadının yaşayacağı bir süreçtir. Bazı konularda dikkat edildiğinde menopoz dönemini normal geçirebilirsiniz.  Doktorunuzdan yardım alarak yürütüş ve diyet yapabilirsiniz. Bu dönemde hareketleriniz biraz yavaşlayacağı için bol yürüyüş önerilir. Doğal menopoz kadınlarda 45-55 yaş aralığında olmaktadır. Ancak bazı kadınlarda erken menopoz yada bazı özel durumlardan dolayı menopoza girilebiliyor.

 

İşte menopoz belirtileri:

 1. Adet düzensizlikleri
 2. Uykusuzluk
 3. Baş ağrısı
 4. Vajinal kuruluk
 5. Gerginlik ve sinirlilik
 6. Çarpıntı
 7. Depresyon
 8. Duygularda yoğunluk ve değişiklik
 9. İdrar tutamama
 10. Kendini bitkin mutsuz ve yorgun hissetme durumu
 11. Cinsel isteksizlik
 12. Yalnızlık duygusu

Bu dönemde sigara, alkol yoğun stres, yorgunluk gibi konulardan uzak durmak gerekir. Kemik erimesi riski olduğunda doktorunuza gidip öncelik testlerinizi yaptırıp ona göre hareket etmenizdir. Bol yürüyüş ve bol su tüketimi ve hareket ana konularınız olmalı.

Menopozun yaşam kalitenizi etkilemesine izin vermeyin.

Kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenilmeli. Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyumdan zengin gıdalar ile beslenilmeli. Yağ ve kızartmalardan uzak durmalı, meyve ve sebze tüketmeli ayrıca bol yürüyüş her zaman iyi gelecektir. Yaşın ilerlemesine paralel olarak uygun beslenme vitamin ve mineral desteği almak gerekir.

Düzenli yapılan yürüyüş ve egzersizler menopozda ortaya çıkan bir çok sorunu önleyecektir. Sıcak basmaları oluyorsa baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak duralım. Menopoz sonrasında da muayene ve kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın. Bu dönemde rahat yaşamanız ve bu süreci rahat atlatabilmeniz için hastalıklardan korunarak, sağlıklı ve dengeli beslenerek, aynı zamanda egzersiz yaparak menopoz dönemini rahat atlatabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı