Sağlık

Kadınlarda Hormonal Dengesizlikler ve Belirtileri

Kadınlarda Hormonal Dengesizlikler ve Belirtileri

Hormonal dengesizlikler çeşitli sebeplerden kaynaklanmaktadır. Menopoz, uykusuzluk, gebelik, adet dönemi, doğum kontrol hapları, beslenme şartları, diyet ve yaşam tarzı hormon dengesizlik sebeplerinden biridir. Stres, troid bozuklukları ve diyabet gibi nedenlerdir.

Skin-Care-Tips-For-Summer-Season

Hormonal dengesizlik belirtileri:

1-Uyku bozuklukları

Adet döneminde progesteron hormonun düşüşünden kaynaklanmaktadır. Uku düzenini bitkisel otlarla düzenleyebilirsiniz.

2-Kalıcı sivilceler

Derin akne izleri kistik oluşumlar testosteron hormonundan kaynaklanan cilt altında sıkışıp kalan iltihabi bakteri ve ölü deri hücreleri ile birleşerek yağ üretimini uyarak sivilce ve lekelere yol açar. Bu sorunlar kadında bulunana testosteron hormonlarının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Akne ve sivilceler için  esansiyel yağlar kullanabilirsiniz.

3-Unutkanlık

Nereye ne koyduğunuzu unutmanız strese bağlı kortizol hormonunun yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hormonun yüksek olması öğrenme yeteneğini ve hafızayı etkilemektedir.

4-Açlık

sürekli aç kalmak uykusuzluk leptin hormonlarını uyararak iştahı uyarır.

smink-banner

5-Sindirim sorunları

Bazı insanlar yiyerek rahatlar, bazıları çikolata ile, bazıları da stresi midelerinde taşırlar. Bu durum duygu durumunu değiştirerek çeşitli hormonları faaliyete geçirmektedir. Özellikle adet dönemlerinde yeme ve tatlı ihtiyaçları sindirim sorunlarına neden olmaktadır. Bu dönemleri bitkisel çaylar ile rahatlayarak geçirmeye bakın.

6-Sabit yorgunluk

Eğer kendinizi her gün bitkin ve yorgun hissediyorsanız o zaman tiroid hormonlarınıza baktırmanız gerekir. Tüm zihinsel ve sindirim işlevlerinizi yavaşlatır.

7-Depreyon

Çoğunlukla orta yaş kadınlarında menopoz başlangıç veya dönemlerinde hormon dengesizliği oluşmaktadır. Depresyon ve sıcak basmalarında bitkisel otlardan yararlanabilirsiniz.

8-Kilo sorunları

Kadınlar yaş ilerledikçe kilo almaya müsait olabiliyorlar. Ama bunun altında çeşitli sorunlar yatabilir. Tiroid bozuklukları ve hormonal dengesizlikler vücudun çeşitli yerlerinde yağ depolayabilmektedir.

9-Baş ağrısı ve migren

Kadınları çeşitli değişimlerden dolayı sık sık baş ağrısı ve migren rahatsızlıkları geçirmektedirler. Hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir.

facial-rejuvenation

10-Sıcak basmaları ve gece terlemeleri

Böbrek üstü bezleri, yumurtalık sorunları, tiroid, mide ve bağırsak sorunları neden olmaktadır. Sıcak basmaları ile ilgili doğal yöntemler kullanabilirsiniz.

Eğer bu sorunları yaşıyorsanız uzmandan yardım almalısınız. Hormonal dengesizlikler yaş ilerledikçe artmaktadır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı