Sağlık

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından meydana elen bir rahatsızlık olmakla birlikte şişkinlik, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Kabızlık sorunlarının nereden kaynaklandığını öğrenmekle sorunu çözmeye başlamalısınız. Eğer hiç bir neden göremiyorsanız hemen bir uzmandan yardım almalısınız.

Kabızlığın bir çok nedenleri vardır, sigara, hareketsiz yaşam şartları, yeterli su içmemek, tıka basa yemek, lifli gıdalar tüketmemek, ilaç kullanımı ve çeşitli hastalık nedenlerinden olabilmektedir.

 

Kabızlık da rahatlamak için yapmanız gerekenler:

-Sıcak su

Ilık sıcak su içmek bağırsak yollarını rahatlatarak dışkının yumuşatarak dışarı atılmasını sağlar.

shutterstock_124808128-custom

-Aloe vera

Aloe vera jelden bir kaşık alarak bir fincan suya karıştırarak için müshil etkisi yapacaktır.

Aynı zamanda kabızlık sonucu hasar görmüş olan mide ve bağırsakları iyileştirme özelliğine sahiptir.

aloe-vera-leaves

-Keten yağı

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin özelliklere sahip olan keten tohumu yağı, kolon duvarlarını yağlayarak dışkının çıkmasına ve rahatlamaya yardımcı olur.

Gıda ve besinlere ekleyerek tüketebilirsiniz, bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek kabızlık ortadan kalkmış olur.

linseed-oil

-Hintyağı

Kolon duvarlarının uyarılmasına yardımcı olur, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Hint yağını 3-4 gün kullanabilirsiniz, sürekli aldığınızda kolon fonksiyonlarının bozulmasına yol açabilir.

castor-seeds-510x600      Castor oil plant with red prickly fruits and colorful leaves

-Zeytinyağı

Zeytinyağı doğal bir müshil ilacı, bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığı önlemiş olur. Yan etkisi olmayan zeytinyağı sürekli kabız oluyorsanız her gün tüketebilirsiniz.

olive-oil-w-olives

-Hurma

Hurma demir yönünden zengin bir meyvedir. Akşamdan iki tanesi suya koyun suyunu içerek ve hurmayı lif açısından zengin olduğu için bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı ortadan kaldıracaktır.

7008_hurma-diyeti

-Psyllium

Lif açısından çok zengin bir bitki doğal müshil bitkisi olarak kullanılır. Bağırsakları yumuşatır, kan şekerini düşürür, kolesterolu düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, ishal yapar, ülseratif kolit semptomlarını önler ve hemoroit hastalığını iyileştirir.

Suda şişerek dışkının kolay atılımını sağlar, sindirim sisteminden geçmesi için bol ılık su içinde yumuşatarak  kullanın, bağırsakları çizmeden ve tahriş etmeden temizler.

thinkstockphotos-505536545_field_img_hero_988_380psyllium-husk-2

-Meyan kökü

Doğal bir müshil ilacıdır, meyan kökünü ezerek kaynatın süzerek günde iki kez içebilir dilerseniz meyve suyu katarak tüketebilirsiniz.

meyan-bitkisi-koku

-Arpa

Arpa suyu doğal müshil ilacıdır, İncir ve üzüm ile birlikte arpayı kaynatarak suyunu her sabah aç karnına için kabızlığı geçirecektir.

eskisehirin-ilk-mahsulu-arpa-borsaya-getirildi

-Kuru erik

Laksatif özellikleri nedeniyle kabızlığı önler, dışkı yumuşatıcı ve kolon duvarlarına sürtünmeyi hafifletmeye yardımcı olur.

Lif oranı yüksek müshil etkisi yapar.

kuru_erik

-Elma suyu

Dışkıyı gevşeterek bağırsak hareketlerine yardımcı olur, aynı zamanda portakal suyu gibi meyve suları ishale neden olurlar.

apple-drink1web

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı