Sağlık

Her Mutfakta Olması Gereken Beyni Çalıştıran Gıdalar

Her Mutfakta Olması Gereken Beyni Çalıştıran Gıdalar

Beyninizi eğitmek ve çalıştırmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Şeker ve unlu gıdalardan uzak durup beynimizi ve sağlığımızı koruyacak besinler tüketmemiz gerekir. Beyin sağlığı için yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri de beynimizi çalıştıran gıdalar yemektir. Beyni çalıştıran gıdalar;

 

Hindistan cevizi yağı
Pek çok faydası ve avantajı vardır. Diğer yağlara oranla yüksek ısı toleransı vardır. Hindistan cevizi yağı karaciğer ve beyin için ideal bir yağdır.

 

Zerdeçal kökü
Beyin fonksiyonlarını azaltan nöron iltihabı gibi bozukluklarına karşı anti oksidasyon görevi görmektedir. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

Yaban mersini
Beyin sağlığı için yüksek anti oksidasyon görevi yapmaktadır. Ayrıca flavonoidler hafızanın geliştirilmesi için beyni çalıştırma özelliği vardır. Yaban mersini yoğurt, meyve salatası yaparak yada aparatif olarak yenilebilir.

 

Brokoli
Muhakeme, hatırlama gibi hayal gücünü canlandırma, yeni kelimeler öğrenme yararları görülmüştür. Hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Hafif kavrulmuş, yada buğulanmış olarak, ayrıca çiğ salata olarak da tüketilebilir.

 

Yeşil çay
Yeşil çay antioksidandır.  Ancak yapılan son araştırmalara göre beynin çalışma işlevini artırdığını göstermektedir. 1.2 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır, ayrıca çayınızı yeşil nane ile birlikte tüketebilirsiniz.

 

Karabiber
En çok kullanılan baharattır. Mutfakların olmazsa olmazıdır. İçindeki bileşimler beyin ve ruh sağlığı düzenleyici dopamin ve serotanin hormonunun üretilmesine yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum akışını kontrol etmeye yardımcı olur. Tohum şeklinde alıp kendiniz öğütürseniz daha çok faydası olur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı