Sağlık

Hangi İçecekler Metabolizmayı Hızlandırır?

Hangi İçecekler Metabolizmayı Hızlandırır 1

Vücudun temel işlevlerinin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyduğu kalori sayısı olan bazal metabolik hızınızı belirlemenize yardımcı olur.Bazı yiyecekler ve içecekler deki bazı maddeler metabolizma üzerinde artış gösterirler ancak kalori yakamazlar, kilo veremiyorsanız altta yatan bazı nedenler, araştırmak ve bilmek gerekir, eğer bir neden yoksa metabolizmayı hızlandırıcı besinler ve içecekler tüketerek zayıflayabilirsiniz.

Kilo vermek için, egzersiz yaparak, kalorisi düşük yiyecek tüketerek ve metabolizmayı hızlandıracak içecekler tüketerek zayıflayabilirsiniz.

Meyve ve sebze yemeyi, şekerli gıdalardan uzak durarak, gazlı içecekleri diyetinizden çıkararak, yağlı gıdalardan uzaklaşarak kalori yakabilirsiniz.

Egzersiz kalori yakmada ve metabolizmayı hızlandırmada kanıtlanmış bir yöntemdir, tempolu yürüyüş, koşu, yüzme veya aerobik gibi egzersizler kalori yakmaktadır.

 

Metabolizmayı hızlandıran içecekler:

1-Kahve

Belirli bir miktar kahve tüketmeniz vücudunuz üzerinde termojenik bir etkisi vardır ve metabolizmayı hızlandırdığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Kahvenin fazlası bazı insanlarda kalp atışının hızlanması, huzursuzluk, uykusuzluk gibi yan etkiler yapmaktadır. Yemek sonrasında içeceğiniz bir fincan kahve metabolizmanızı hızlandırmaya yetecektir.

 

2-Yeşil çay

Yapılan araştırmalarda yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve egzersiz ile birlikte kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil çayın içinde bulunan kateşinlerinin faydalı bileşiklerden olduğu ve yağ yakmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

3-Süt

Yapılan araştırmalarda sütün içinde bulunan kalsiyum vitamini yağ yakmaya yardımcı olurken yemek sonrasında günde iki bardak süt içtiğinizde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı