Sağlık

Güneş Yanığı İçin Evsel İlaçlar

Güneş Yanığı İçin Evsel İlaçlar

Yaz geldiğinde ne kadar dikkat edersek edelim yaz başlangıcından sonuna kadar en az bir kez güneş yanığına maruz kalınıyor. Güneş yanığı derinin kızarmasına ve soyulmasına neden olur. Hasar gören deriyi evsel yağlar ile tedavi ederek en azından acısını hafifletmiş olur. Kırmızı palmiye yağı, hindistan cevizi yağı ve shea yağı güneş yanığına iyi gelen uçucu yağlardır.

8758555afdad5159e6f4c3ae4e6c8be1 aloe-vera-and-coconut-oil

Sağlıklı ve organik uçucu yağlar içerisinde bulunan E vitamini, karoten ve antioksidanlar sayesinde güneş yanığını çabuk iyileştirir. Aynı zamanda cilt hücrelerini yenilerken cildin nem dengesini de korumaya yardımcı olur.

-Herdemyeşil esansiyel yağı, cilt bakımı, yanıklar, yaralar, çürükler, döküntü ve çiziklerin iyileşmesinde etkin olmaktadır.

-Lavanta esansiyel yağı yanıkları iyileştirerek  ve acıyı hafifletmeye yardım ederek hücre yenilenmesine  de yardımcı olmaktadır.

Güneş yanığı tedavisi için evsel ilaç hazırlama

1 çay kaşığı hindistancevizi yağı

1 çay kaşığı palmiye yağı

2 çay kaşığı shea yağı

1 çay kaşığı aloe vera jeli

20 damla herdemyeşil uçucu yağı

10 damla lavanta esansiyel yağı

Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı ve shea yağını bir kavanozda  karıştırın ve migro dalga fırında 30 saniye ısıtın veya ılıtın.

treat-peeling-sunburn_bbfe38a2354d498e

Aloe vera jeli, esansiyel yağlar ile karıştırın, iyice karıştırın ki yumuşak bir losyon olsun. Güneş yanıklarına uygulayın, 2 ay boyunca buzdolabında bozulmadan saklayabilirsiniz. Bu hazırladığınız losyonu ayrıca mutfak yanıklarında, böcek ısırıklarında, bebek isiliklerinde ve iltihaplı cildin iyileşmesi için kullanabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı