Sağlık

Göz Kapağı İltihabına Ev Çözümleri

Göz Kapağı İltihabına Ev Çözümleri

Göz kapağında, kirpik diplerinde saç dibinde olduğu gibi kirpik diplerinde yağ tabakası bulunmaktadır. Bu kirpik dibi yağ bezlerinde tıkanma ya da enfeksiyon olmuş olabilir.

gözdoğal

Göz kapağı iltihabı olarak bilinen bu enfeksiyon göz kapağının üstünde ya da içinde olabilir. Kesin nedenleri bilinmemekle birlikte bazı faktörler etkili olmuş olabilir.

Kafa derisi veya kaş üzerinde oluşan kepek, kirpik akarları, bitleri,alerji, göz makyajı alerjisi, ilaç yan etkileri gibi bakteriyel enfeksiyonlar olabilir.

 

Göz kapaklarında kaşıntı, şişkinlik, kızarma, yanma hissi, gözlerde sulanma ve kirpik dibinde kabuklanma belirtileridir.

 

Bu gibi durumlarda bir uzmana başvurun, evde doğal yapacağınız ev ilaçları da sorununuzu çözebilir.

göz

1. Göz kapağı hijyenini koruyun, bu sorunun ilerlemesini engeller.Cilt ve göz kapağı hijyeni çözüm olabilir. Düzenli ılık su ya da çayla göz kapaklarını temizleyin. Göz kapağındaki kabuklanmayı ve pullanmayı önler.

2. Sıcak kompres yapın, kirpik dibindeki kabuklanmayı yumuşatacaktır. Yağ bezlerinin çalışmasına yardımcı olacaktır. Ilık suda bir bezi ıslatın, bunu sıkın bir kaç dakika göz kapağının üzerine yerleştirin. Bu kompresi 3-4 kez tekrarlayın, her iki gözde bezleri ayrı ayrı kullanın.

3. Göz kapaklarınızı fırçalayın, sık sık göz kapaklarını fırçalarsanız göz kapakları üzerinde oluşacak kabukları engellemiş olursunuz. Bir fincan ılık suya 1-2 damla bebek şampuanı karıştırın, nazikce zedelemeden göz kapağını fırçalayın, sonra soğuk su ile durulayın, yumuşak bir havlu ile kurulayın. Günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

4. Çay ağacı yağı, kaşıntı belirtilerini azaltır ve rahatlatır.  Çay ağacı yağının tedavi ve iyileştirme özelliği olduğu kanıtlanmıştır.  Hindistan cevizi yağı ya da zeytin yağı içine 2-3 damla çay ağacı yağı karıştırılır. Pamuklu çubukla gözlerinizi kapatarak kirpik uçlarını silin. Çubuğu tutarak bir kaç dakika bekletin, bu işlemi yardım alarak yapın. Günde 2 kez tekrarlayın.

göz hastalığı

5. Hint yağı, kaşıntı, tahriş, yanma ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Ilık suyla göz kapağı ve  kirpik diplerini yıkayın, 5 dakika göz kapağına sıcak kompres yapın. Bir kulak çubuğu yardımı ile birlikte kirpik diplerine yatarken uygulayın. Ertesi sabah ılık suyla yıkayın. Bir kaç gün uygulamayı yapın.

6. Omega-3 yağ asitleri, göz kapağı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Kuru göz sendromu ve göz kapağı problemlerini çözmede önemli bir role sahip olduğu biliniyor.  Somon, ton balığı, keten tohumu ya da ceviz gibi gıdalarla beslenin.

 

7. Hindistan cevizi yağı, kaşıntı ve ağrıyı azaltmaya yarar. Pamuk batırarak kirpik dibine sürün, iltihaplı göz kapağına yerleştirin, gün boyunca düzenli aralıklarla tekrarlayın.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı