Sağlık

Göz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Göz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Yaz gelince dışarıdan gelen bir takım rahatsız edici nedenlerden gözler alerji olabilir. Kırmızı kaşıntılı ve sulu gözler oluşurken, bu belirtiler aynı zamanda astım ve deri alerjileri ile birlikte oluşmaktadır. Alerjik rahatsızlık aynı zamanda bakteri ve virüslerin neden olduğu bir tür alerji çeşididir. Göz alerjisi göz tahriş edici bir madde ile meydana gelen bir yan bağışıklık sistemidir.

swollen-eyelidP1100038

Bağışıklık sistemi hastalıkları savuşturmak için virüs ve bakterilere karşı vücudu savunur. Bazı insanlarda göz alerjileri astım ve egzama ile birlikte olabiliyor.

 

Göz alerjisi belirtileri:

Gözlerde kaşıntı veya yanma

Sulu gözler

Kızarmış gözler

Göz çevresinde şişkinlik

Göz kapaklarında çapaklanma ve şişme

Göz kapağı ve göz içinde aşırı kaşıntı

Bu belirtilerle birlikte burun akıntısı, burunda tıkanıklık, hapşırma gibi belirtileri de beraberinde getirmektedir.

banner3

Göz alerji nedenleri:

Göz alerjileri çoğu reaksiyonlar gibi havada bulunan alerjenler tarafından tetiklenir. Çeşitli polenler, tozlar, akarlar,toz, duman gibi nedenleri vardır. Göz alerjisi olan kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflaması da bir etkendir. Göz alrjileri yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir, bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan alerjik belirtiler özellikle duyarlı kişilerde çiçek tozlarından kaynaklanan alerjilerdir. Ağaçlardan, otlardan ve bitki kaynaklı alerjenler de olabilir. Gıda alerjileri de gözleri etkilemektedir, çeşitli egzama hastalıkları da alerji yapabiliyor.

Eğer bir uzmana gidip deri altı testi yaptırırsanız  neye karşı alerjiniz olduğunu bilirsiniz. En iyi tedavi yöntemini ona göre seçmiş olursunuz. Mevsimsel alerjiler her zaman olmamaktadır, mevsim geçtiğinde alerjiniz de bitmiş olur.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı