Anne ve Çocuk

Gebelikte Sigaranın Zararları

Gebelikte Sigaranın Zararları

Sağlıklı gebelikte sigara içilmemeli zira bebekte bir ömür boyu sürecek zararlara neden olabilir. Sigara gebelikte bırakılmalıdır kararlılık ve destekle bebeğe vereceği zararları düşünerek geç olmadan bırakılmalıdır.

childrenhealth

Gebelikte sigara içmenin bir çok zararları vardır bunlardan bazıları şöyle:

-Düşük riski

-Erken doğum

-Bebek ölümleri

-Fetus ölümü

-Yarık dudak

-Doğum kusurları

-Solunum sorunları

-Astım hastalıkları

-Öğrenme engelleri

-Sık enfeksiyon hastalıkları

-Davranışsal bozukluklar

About_preterm_birth_EFCNI_01_0210659b8f 177431-425x319-Baby-born-with-cleft-lip

Gebeliğin her hangi bir aşamasında sigarayı bırakma bile etkili olacaktır, daha fazla zarar vermeden nereden dönülürse faydalı olacaktır. Gebelikte annenin sigarayı bırakma konusunda kararlı olmalıdır. Özellikle bebeğine vereceği zararları düşünerek hareket etmeli ve profesyonel yardım almalıdır.

baby-lead-epigenetics

hands and feet

Gebeliğin kaçıncı ayında bırakırsanız bırakın bebek için çok önemli olacaktır, yürüyüşler yaparak, etkinliklere katılarak ve sigaranın stresinden ve psikolojisini atlatabilirsiniz. Kafein sigarayı bırakmayı zorlaştırabilir, sakız deneyebilirsiniz. Ancak nikotin rahimdeki kan akışını azaltabilir ve bu da fetus ve plesanta için oldukça zararlıdır.

120302083228_1_900x600

Sigarayı bırakmak için bir çok ürün geliştirilmesine rağmen zararsız olduğu konusunda kesin bilgiler yoktur. Gebelikte sigarayı bırakma konusunda birince derecede ailesi, arkadaşları ve çevresi ana belirleyici olmalıdır ve sürekli desteğe ihtiyacı vardır.

baby-crawling-pink-hat-660x440

Gebelikte sigarayı bırakan kadınlarda doğum sonrası %50 tekrar başladığı gözlenmiştir, bebeği sütten keserek sigara içmeye devam etmişlerdir. Eğer evde sigara içen varsa bebek çok sık hastalanır, kulak enfeksiyonları, solunum enfeksiyonları ve astım rahatsızlıkları yüksek oranda ortaya çıktığı belirlenmiştir.

pregnancy-smoking

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı