Anne ve Çocuk

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Sağlıklı bir gebelikte sihirli bir formül yok. Aslında gebelikte sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız proteinler yenmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.

Anne adayının dikkat etmesi gereken vitaminleri ve bebek için yararlı olacak besinleri bilinçli tüketmesidir.

gebelikdebes

– Folik asit, bebekte beyin ve omirilik anormalliklerini önlemeye yardımcı olan B vitaminidir. Erken doğum riskini azaltmak içinde doktor kontrolünde alınmalıdır.

Günde 800 miligram alınması yeterlidir. Nelerde var, tahıllarda, sebzelerde, turunçgillerde, bezelye ve kuru fasulyede vardır.

-Kalsiyum, sizin ve bebeğinizin kemiklerinin ve dişlerinin güçlü olması için gereklidir. Ayrıca kas ve sinir sistemlerinin normal çalışması için gereklidir.

Günde 1000 miligram yeterlidir.

Nelerde var, süt ürünlerinde, brokoli, lahana, kahvaltılık tahıllarda ve meyve sularında vardır.

hamilelikbes

-D vitamini, bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin oluşumuna yardımcı olur.

Günde 600 (IU) yeterlidir.

Nelerde var, yağlı balık, somon, süt ve portakal suyunda bulunur.

-Protein, bebeğin anne karnında büyümesi için gereklidir.

Günde ne kadar alınmalı, 71 gram yeterli görülmektedir.

Nelerde var, yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, kuru fasulye, bezelye, fıstık ezmesi ve süt ürünlerinde vardır.

– Demir,  eksikliği bütün insanlarda olduğu gibi hamilelerde de kansızlığın sık nedenlerinden biridir. Vücutta demir eksikliği olmaması gerekir, çünkü bebeğin ve annenin kan dolaşımı için demire ihtiyaç vardır. Vücutta demir eksikliğinin nedenleri yeterli beslenememek ya da kan kaybı dolayısıyla vücuttan atılmış olmasıdır.

Pregnant woman practicing in the park

Demir kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin içerisinde bulunduğu için vücutta oluşan bütün kanamalarda demir kaybedilir. Kadınlarda her ay oluşan adet kanamalarında demir kaybedilmektedir. Eğer yeterli demir alamıyorsanız belirtileri aşırı yorgunluk, gebelikte erken doğum, enfeksiyonlara karşı vücut direncinin düşmesi belirtileri oluşur.

Günde 27 miligram alınmalıdır.

Nelerde var, yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, balık, kahvaltılık tahıllar, fasulye ve sebzelerde vardır.

Eğer yeterli besin alamıyorsanız uzmana danışarak ek vitaminler alabilirsiniz. Uzmanlar gebe kalmadan 3 ay önce vitamin takviyeleri yaparak gebelik oluşmasını daha sağlıklı bulduklarını belirtiyorlar.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı