Anne ve Çocuk

Gebeliğin 7.Ayında Anne Adayındaki Değişim

Gebeliğin 7. Ayında Anne Adayında Ne Gibi Değişimler Olur

Son trimester aylarına girildiği şu günlerde anne adayında sevinçli bir bekleyiş ve telaşlı hazırlıklar devam etmektedir. Bu aylarda hamileliğin sonuna doğru farklı belirtiler olur sakin olun ve korkmayın, rahat olun, zira normal olan beklentilerdir.

-Mide ekşimesi

Rahim baskısı dolayısıyla mide asitleri yemek borusuna geri döner. Bu da mide yanmasına, ekşimesine ve kendinizi tok hissetmenize neden olur. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Hafif yiyecekler ile beslenin ve yatarken yüksek yastık kullanın.

-El ve ayaklarda şişkinlik

Vücudun su tutmasından kaynaklanan bir süreçtir. Tuzlu gıdalardan uzak durun ve tuzu mümkün olduğunca az veya hiç kullanmayın. Turşu gibi ekşili yiyeceklerden uzak durun.

happens-seventh-month-pregnancy_e7640ee0ac399ab

-Kabızlık

Hormonların değişmesinden kaynaklanan bir durum olmakla birlikte lif oranı yüksek besinler tüketin. Kurutulmuş meyve ve sebzeleri tüketin, lifli gıdalar tükettiğinizde daha fazla su için, bağırsak ve midenin daha fazla suya ihtiyacı olacaktır.

pregnancy-week-29-brain-development_4x3

-Yorgunluk ve uyku hali

Kan damarlarının genişlemesinden kan hacmi ve yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Ispanak, maydanoz, fasulye, et, tavuk, balık gibi  Demir açısından zengin gıdaları daha fazla tüketin. C vitamini kaynağı limon, portakal, brokoli ve yeşil biber eklemeyi unutmayın.

Close-up of a mother holding her baby boy

Unutmayın bu aylarda kilonuz 1-2 kg daha fazla artacak, zira bebeğiniz en çok bu aylarda kilo alacak, aşırı kilo alımına dikkat edin ve sağlıklı beslenin.

Hatırlanması gereken bir önemli nokta doktorunuzun tavsiyelerine uyun, Demir takviyeleri gibi verilen vitaminleri ve mineral hapları kullanmayı unutmayın.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı