Dekorasyon

Ev Dekorasyonu İçin İpuçları

Ev dekorasyonu için ipuçları, evinizi ilk kez döşemek istiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda görüyorum, zira döşeyeceğiniz ev kişiliğinizi, karakterinizi ve yaşam tarzınızı oluşturacaktır.

Moda mobilyalar seçmekle iş bitmez, önemli olan sizin soluyacağınız havanın, heyecanın ve ihtiyaçlarınızı karşılıyor olmasıdır.

Ev dekorasyonu için yaşam alanınız pratik ve kullanışlı olmalı, fazla mobilya ve objeler, karışık renkler hem gözü yorar hem de sizi yorar.

İşten evinize geldiğinizde ve yorgun olduğunuzda uzanacak rahat bir kanepe, her şeyin elinizin altında olacak bir mutfak, kitapları, giysileri, tabakları, havluları, ayakkabılarınızı yerleştirebileceğiniz dolaplar, rahatlayabileceğiniz bir banyo ve çocuğunuz için oyun odası olmalı.

Eğer ev kullanışlı değilse veya fazla lüzumsuz eşya ile doluysa yukarıda saydıklarımızı yapmanıza da imkan yoktur, hatta üstüne rahatlamak bir yana daha çok yorgunluk, gerginlik ve zihin bozukluğu yaratan bir ortam olacaktır.

İç tasarımda sabit kurallara yer yoktur, sizin hoşlanacağınız, rahat edeceğiniz ve renk olarak bir birine yakın renkli mobilyaları seçin.

Sıcak ortamlar yaratmak bazan zor olabilir, araştırma yaparak, farklı fikir alış verişi veya profesyonel öneriler size yardımcı olacaktır.

Evinizi dekore etmeden önce sizlere yardımcı olacak ipuçlar.

1-Stile odaklanmayın

Bir çok dekorasyon stilleri vardır, modern, vintage, gotik, çağdaş, iskandinav, kırsal, klasik, retro gibi, iç tasarım uzmanları farklı stilleri birleştirerek abartmadan sizin ruh halinizi yansıtacak zevkinize uygun dekor yapmanızın daha uygun olacağı konusunda hemfikirler.

Yaptığınız dekorasyon  kendinize özel olacak  ve aynı zamanda yeni bir tasarım oluşturmuş olacaksınız.

2-Mobilyaları doğru alanlara yerleştirmek

Nerede dinlenmek istediğinizi ve rahat edebileceğiniz bir odak noktası bulun, cam kenarı, balkona yakın, tv karşısı, manzara karşı veya ışık alanları, şömine karşısı gibi alanları belirleyerek mobilyaları yerleştirin.

3-Evinizi yavaş döşeyin

Bir mobilya mağazasına gittiğinizde katolok da bulunan tüm ürünleri almayın, ihtiyacınız olan parçaları alın, daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda parça mobilyalar ekleyebilirsiniz.

Bunu yaparken abartmayın her zaman şık az ve öz olsun, evinizin içinde rahat hareket edin.

4-Evin mimarisini dikkate alın

Ev mimarisini vurgulayan alanları belirleyin, ön plana çıkartın, büyük pencereler, büyük balkonlar, kirişler, kolonlar gibi. Perdeleri pencereye uygun seçin, güneş ışığının evinize girmesine izin verin, balkon geniş ise bitkiler ile dekorasyon yapın, evde tabloları asacak alanları belirtin, antika objeler, siyah beyaz fotoğraflar gibi, mobilyaları yerleştirirken bunları göz önünde bulundurun.

5-Her odanın 3 işlevi olmalı

Kişilik-Sizin yaptığınız dekorasyon ve farklılıklar, dokunuşlar, eklemeler size özel olacak ve kişiliğinizi yansıtacaktır. Bir arkadaşım bir kaç kuşak önceden kalan el işlemeleri cam çerçeve yaptırarak duvara asması, kendine ait bir dekorasyon stilini ve kişiliğini belirlemektedir. Bunun gibi babaanneden kalan bakır sağanlar, ibrikler, eski dikiş makinası, eski sandık gibi bunları bir arada kullanarak sizde kendinize ait dekorasyon yapmış olursunuz.

İşlev– Mobilyaların yerleştirildiği alanlar dar ise sizin rahat hareket etmenizi engelleyecek ve sürekli mobilyaların kenarlarına çarpacaksınız, bu tür etmenleri göz önünde bulundurun.

Aydınlatma-Odaların doğal ışık kaynaklarını kullanarak rahat bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

 

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı