Sağlık

Enerji Verici B12 Vitamini İçeren Gıdalar

Enerji Verici B12 Vitamini İçeren Gıdalar

B12 vitamini kobalamin olarak bilinir, vücudun her yeri için önemli ve hayati bir önem taşımaktadır. Bu vitamin balık, et ve süt ürünlerinde bulunur.  B12 vitamin eksikliği anemi, güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik, soluk cilt, mat saçlar, kilo kaybı, mide rahatsızlıkları rahatsızlıklar görünür.  B12 vitamini karaciğerde depolanabilir, B vitaminlerinin hepsi suda çözünebilir. Beyninizin ve hafızanızın yeterli seviyede çalışması açısından öneme sahip bir vitamindir. Vücudun güçlü ve sağlıklı olması için B12 vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek gerekli.

-Balık

Balıkların bir çok çeşitleri vardır, denizürünleri  vitamin ve mineraller için önemli bir kaynaktır. Uskumru, orkinos gibi fleto yapacağınız porsiyon günlük B12 vitamin açığınızı kapatacaktır.

balik2

-Peynir

Peyniri salatalarınızda ve çorbalarınızda gün boyu tüketebilirsiniz, gerekli vitamin ve mineraller, kalsiyum, D vitamini kaynağıdır. Ayrıca B12 vitamini açısından güçlü kaynaklardır. Koyu yeşil yapraklı  salatalara serpiştirerek de tüketebilirsiniz.

peynir-1280x720

-Karaciğer

Özellikle kaz karaciğeri bir çok vitamin ve B12 vitamini açısından zengindir.

maxresdefault

-Sardalya

Sardalya B12 vitamini içerir, sağlıklı omega-3 yağ asitleri, Kalsiyum ve kemikler için D vitamini kaynağıdır.

fresh sardine

fresh sardine

-İstiridye

Bir çok vitamin ve minerallerden oluşan zengin bir besin maddesidir. Kolesterol düzeylerini düzenler, demir açısından zengin vücudun hemoglobin üretmesini sağlayan bir vitamindir.

oysters-1

-Mozzarella peyniri

Salatalarınızda veya sandiviçinizin içine koyarak tüketebilirsiniz. Protein, kalsiyum, A vitamini, D,E ve B12 vitamini açısından zengin bir gıdadır.

11

-Yumurta

İster yağda pişirerek tüketin ister suda haşlayarak tüketin, vücudunuz yumurtanın beyazında ve sarısında riboflavin, folat, D vitamini, protein ve B12 vitamini barındırır vücut için gerekli olan vitanmin ve minerallerdir.

s-6ce1d6a59faa7a0cccffedb59788d3b20f727547

-Soya sütü

İçinde vitaminler ve mineraller, A vitamini, D vitamini, B12 vitamini yüksek oranda  bulunur.

for-nerds-that-really-wanna-know-what-makes-soy-milk-625x352

-Sığır eti

B12 vitamini açısından zengin ve lezzetli, demir, protein ve çinko kaynağıdır.

Midye, Kabuklu deniz hayvanlarının bir türüdür, besin maddeleri  ve B12 vitamini içerir.

03

-Havyar

Her türlü balık yumurtası vücudun ihtiyaç duyacağı A, C, E ve B12 vitamini barındırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca çinko ve demir vitaminleri içerir.

havyarin-faydalari

-Parmesan peyniri

Parmesan peynirini salatalarda, makarnada, pizza ve çorbalarda tüketebilirsiniz. B12 vitamin kaynağıdır, yemeklerinize keyif verici lezzetler katar.

187900

-Tavuk

Tavuk eti her ne kadar kırmızı ete eş değer görülsede, eşdeğer değildir, içerisinde bir çok vitamin ve mineral içersede yağ ve kalori içermez. Tavuk etinde B12 vitamini, B3 niasin, protein ve selenyum vitaminleri bulunur.

338577-svetik

-Tahıl

Özellikle güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllarda bulunan B12 vitamini açısından zengin besinler ile güne kahvaltılık olarak başalayabilirsiniz.

muesli_570

-Tam yağlı süt

Kalsiyum ve D vitamini içerir, bütün vitaminler için iyi bir kaynaktır. 1 fincan süt günlük B12 vitamin kaynağınızı karşılayacaktır.

58591

-Tereyağı

Tereyağı ile pişmiş yemeklerde ve bir çok alanda kullanarak veya kahvaltılık olarak tüketebilirsiniz. 1 porsiyon tereyağı günlük B12 vitamin açığınızı kapatacaktır.

imagesca92lx14-1000x750

-Yengeç

Popüler deniz ürünlerinden biridir, çinko, selenyum, bakır ve potasyum içermektedir.  B vitamini açısından zengindir.

yengec-nasil-temizlenir_646x340

-Ton balığı

Sağlıklı besin kaynağıdır, özellikle selenyum, potasyum, D vitamini, A vitamini, B12 ve omega-3 yağ asitleri barındırır.

ton-baligi-kac-kalori

-Peynir altı suyu

Peynir altı suyu sütten gelen zengin vitamin ve mineraller açısından zengin besleyici gıda maddesidir. 1 çorba kaşığı peynir altı suyunda 1.9 mikrogram B12 vitamini içerir.

5aa4c565-7bda-48f1-a359-f0e87ff81e07

-Yoğurt

Sağlıklı ve kolay bulacağınız atıştırmalık, kalsiyum, potasyum ve D vitamini kaynağıdır.

ca6d85_91e790be5cdf4d6fa31ff2d8cbfd94c3

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı