Sağlık

Elma Sirkesinin Mucizeleri

Neden Elma Sirkesi Kullanmalıyız?

Sirke milattan önce 5000 yılında keşfedilmiş ve 18. Yüzyılda su toplama ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklarda kullanılmıştır. Elma sirkesi geçmişten günümüze keşfedilmiş onlarca yararını sizler için derledik.

İşte Elma sirkesinin mucizeleri;

Yaraları dezenfekte etmek için savaş sırasında kullanılmıştır. Elma sirkesi vitaminler, mineraller ve aminoasitlerle yüklüdür. Sindirime yardımcı olur. Vücut için bir çok faydası vardır.

Temizlikte: Temizlikte doğal dezenfektan yapar, tezgah, banyo, mutfak ve halı durulamada antibakteriyel etki yaratmaktadır.

 

Saç Durulamada: Saçın PH değerini koruyarak parlaklık ve yumuşaklık sağlar.

 

Kepek ve saç dökülmesi: Saçtaki bakterileri öldürerek kepek ve saç dökülmesini engeller. Ayrıca saç derisini nemlendirerek kaşıntıyı önler.

 

Cilt Toniği: Cildinizdeki bir çok problem dışarıdan kullandığımız ürünlerden kaynaklanan asit örtüsüdür. Sirke suyla karıştırılarak cildimizi durulayabiliriz.

 

Detoks Etkisi: Toksinlerin atılmasında ve diyette kullanılır.

 

Alerjiler: Mevsimsel alerjilerde antihistaminik özelliği vardır.

 

Bakteriler: Vücut bakterileri, bağırsak hastalıkları, vücutta bulunan mantar enfeksiyonlarında kullanılır. Sindirim sistemini düzenler, Sebze ve meyvelerin yıkanmasında kullanılır. Bulaşık ve çamaşır makinesinde bulaşık suyuna eklenerek dezsenfekte etme özelliğinden faydalınabilir.

 

Reflü: Asitten kaynaklanan mide mikroplarını yok etme özelliği vardır. Bağırsakları çalıştırır.

 

Önleyici etkileri: Kanser hücrelerini yıkıcı ve yıpratıcı özelliğinden dolayı büyük önem taşır. Egzersiz sonrası kas yorgunluğunu önler. Ağır kokusunu yok eder. Dişleri beyazlatır. Diş lekelerini yok eder. Ter kokusunu önler. Ayaktaki mantar oluşumunu önler. Pamuğu ıslatarak koltukaltına sürüldüğünde ter kokusunu giderir. Gıdaların saklanması ve korunmasında özellikle turşularda ve konservelerde yaygınca kullanılır. Kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Zayıflamak için kullanıldığında şişkinliği önler. Vücudun yumuşak dokularını koruyarak esnekliği sağlar. Siğilleri sıcak suda bekletip ponza taşıyla ovduktan sonra sirke pamukla siğillerin üzerine sürülerek yok edilmesine yardımcı olur.

Yukarıda belirtilen Elma sirkesinin yararları yalnızca doğal yollarla üretilmiş sirke ile mümkün olabilir. Doğal yollarla üretilmemiş ya da farklı etken maddeler içeren sirkeler aynı etkileri göstermeyebilir. Eğer kullandığınız sirkenin doğal sirke olduğundan şüpheleniyorsanız evde kendi sirkenizi kolayca yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı