Güzellik

Eller Neden Erken Yaşlanır?

Eller Neden Erken Yaşlanır?

Ellerimize baktığımızda kuruluk, lekeler ve erken yaşlanma belirtileri görürüz. Oysa yaşımızın genç olmasına rağmen ellerimizin yaşlı görünmesi bizi üzer. Güneş ve ev kimyasallarının oluşturduğu yıpranmanın farkına varmayız bile. Oysa yüzümüze baktığımız ve verdiğimiz özeni ellerimize de göstermemiz gerekir. Ellerimizin erken yaşlanmasında üç ana faktör vardır. Eller neden erken yaşlanır, çözümü nedir?

ellerin yaşlanması2 ellerin yaşlanması1

Birincisi erken kırışıklıklar düzensiz pigmentasyon veya derinin incelmesi ellerimizi yaşlandırabilir. Günlük ev işlerinde sürekli ellerimiz kimyasallara maruz kalarak derinin incelmesi ve damarların zarar görmesine neden olur. Bu da beraberinde yaşlanmayı getirir.

İkincisi, genetik yaşlanma, yaşlılık lekeleri ve çiller kalıtsal olduğundan ellerimizin yaşlanmasında önemli rol oynar. Cilt altı yağlarında azalma olduğundan beraberinde yaşlanma kaçınılmaz olmaktadır.

ellerin yaşlanması4

Üçüncüsü güneş hasarları, cildin nemini alarak kurumasına neden olur ve bu da yaşlanma sebebidir. Cild dokusunun güneşe maruz kalmasıyla güneş lekeleri oluşmaktadır.

 

Yaşlanan ellerin tedavisi;

  • Güneş korumalı ürünler kullanılmalıdır.
  • Bol su içilmeli
  • Nemlendirici krem kullanılmalıdır.
  • Yorgun görünümlü ellerde gençleştirme tedavisi uygulanmalı.
  • El pigmentasyonu ve yaşlılık lekelerine karşı doğal ilaçlar kullanın.
  • Eğer geçmiyorsa yaşlılık lekeleri için lazer tedavisi yaptırın.
DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı