Sağlık

Egzama İçin Yapılması Gerekenler

Egzama İçin Yapılması Gerekenler 5

Egzama sorunları yaşayanlar öncelikle süreci kontrol altına almaları gerekir, tedavi kolaylaştırmak ve rahatlamak istiyorsanız süreci iyi yönetmelisiniz.

Ne gibi adımlar izlenmeli, hangi süreçlerde nasıl hareket etmeli, nasıl beslenmeli, cildinize hangi ürünleri kullanmamalısınız, kaşıntılı ve döküntülü cildi rahatlatmak için neler yapılmalı gibi soruları bilerek sürece devam etmelidir.

Alerjilerin tetiklemesi, polenler, beslenme, küçükken kullanılan ilaçların etkisi, yanlış tedavi yöntemleri, ilaç kullanımı, stres gibi etkenler sonucunda egzama oluşmaktadır ve çeşitleri bulunmaktadır, bunların bazıları tedaviye cevap verirken bazıları ile birlikte yaşamak gerekir.

Egzama İçin Yapılması Gerekenler

Bazen egzama bağışıklık sisteminin zayıflamasından faydalanarak ortaya çıkan bir hastalık olabiliyor, yalnızca vücuda saldıran bakteri ve virüslerin cilt hücrelerine saldırmaya başlayarak iltihaplanmaya nede olabilmektedir.

Egzamayı tedavi etmek için bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekir ki doğal olarak egzamayı rahatlatmak ve tedavi etmek için bu adımların izlenmesi gerekir.

 

Egzama sürecini iyi yönetmek için bilinmesi gerekenler:

1-Gıda alerjiniz olup olmadığını öğrenin

Gıda alerjiniz olup olmadığını öğrenin

Gıda alerjileri vücudun çeşitli yerlerinde inflamasyona neden olabilir, ve deride iltihaplanma olarak kendini gösterir test yaptırarak gıda alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirin.

Yemek yedikten sonra deride kızarıklık ve rahatsızlıklar olabilir, özellikle yumurta, süt, soya ve glüten alerjik reaksiyonlara neden olan gıdalardan bazılarıdır.

2-Bağırsaklarınızı iyileştirin

Bağırsaklarınızı iyileştirin

Bağışıklık sisteminin % 80’inin bağırsak ve sindirim sisteminin herhangi bir dengesizliğinden kaynaklanacağı ve egzamaya neden olacağı bilinmektedir.

Bağırsaklarınızı iyileştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengeyi kurmaya yardımcı olmak gerekir.

Özellikle egzama tedavisinde bağırsaklarda probiyotiklerin önemi çok büyüktür, omega-3 balık yağı takviyeleri yaparak bağırsak ve ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır.

3-Cildin nem dengesini korumak

Cildin nem dengesini korumak

Cildi içten dışa doğru iyileştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve doğal nemlendirici ile birlikte cilt kaşıntılarını ve pullanmaları yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

4-Egzamayı tetikleyen etkenlerden uzak durarak

Egzamayı tetikleyen etkenlerden uzak durarak

Egzamayı tetikleyici bazı faktörlerden biri de dışarıdan kullanılan kimyasal maddelerdir, duş jelleri, şampuanlar, hayvan tüyleri, polenler, stres, ev tozları, deterjanlar, uygun olmayan kozmetikleri kullanımı, hava kirliliği, sigara ve terleme gibi etkenler egzamayı tetikleyebilir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı