Sağlık

Duygusal Açlık Kilo Aldırır

Duygusal Açlık Kilo Aldırır 1

Duygusal açlık ve fiziksel açlık olmak üzere iki tür açlık vardır. Fiziksel açlık mide açlığına verilen isimdir. Bazı durumlarda ise, mesela yemek yedikten 10 dakika sonra, aç olmadığınız halde kendinizi bir şeyler yer durumda bulursunuz. Bunun nedeni ise duygusal açlıktır. Fiziksel olarak aç olmadığınız halde canınızın sıkılması, yalnızlık hissi, öfke, üzülmek gibi duygusal durumların tetiklemesiyle atıştırır ya da bir şeyler yersiniz.  Fiziksel açlık ve duygusal açlık benzer hislermiş gibi algılanmaktadır. Tüm bunların birbirinden farklı noktalarını bilmek açlığınızın nereden kaynaklandığını öğrenmenizi sağlamaktadır. Böylece birçok durumda aşırı yeme isteğinizin de önüne geçmiş olursunuz.

 

Duygusal Açlık İle Fiziksel Açlık Nasıl Ayırt Edilir

Duygusal açlık ani bir şekilde gelir. Birinci dakikada besinle ilgili herhangi bir düşünce aklınızda yokken, bir sonraki dakika ciddi bir açlık hissedersiniz. Fiziksel açlık ise aşamalı şekilde gelir. Mide guruldaması başlar, yavaş yavaş artan işaretlerle yemek yeme zamanının geldiği sinyallerini alırsınız. Duygusal yemede açlık hissi genellikle çikolata, pasta, hamburger gibi tek bir yiyeceğe karşı gelişerek canınızın onu istediğiniz hissedersiniz. Bu tarz gıdaya ihtiyaç olmadığı halde, bu ve benzer besinleri yeme gereksinimi duyarsınız. Fiziksel açlıkta ise yiyecek seçimleri esnektir, alternatif olabilecek yiyeceklere kendinizi açık hissedersiniz.

Duygusal Açlık Acil Olur

Duygusal yeme boynun yukarı kısmı ile alakalıdır. Açlık krizleri ağız ve beyninizde başlar. Ağız pizzayı ya da çikolatayı tatmak ister, beyin arzu edilen yiyecekle ilgili düşüncelerle dolar. Fiziksel yeme ise mide ile alakalıdır. Mideniz guruldar ya da ağrılı tepki verir. Duygusal yemede ısrar ve aciliyet vardır. Fiziksel yemede ise sabır bulunmaktadır. Yani aslında besin daha sonra da tüketilebilir. Bu iki ayrımı en kolay şekilde yaparak kilo almaktan da kendinizi kurtarabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı