Güzellik

Doğal Güneş Korumalı ve Bronzlaştırıcı Yağlar

Doğal Güneş Korumalı ve Bronzlaştırıcı Yağlar

Doğal yağlar, cildi güneşin zararlı etkilerinden korurken aynı zamanda doğal bronzlaşmanıza da yardımcı olur. Doğal güneş koruma yağlarının bir çok faydaları vardır, güneşin faydalarından yararlanmak için güneşlendikten en az 1 saat duş almadan bekleyin ki D vitamini derinizin altına işlemesine izin verin.

 

Doğal yağları güneşten ve zararlarından koruması için kullanılırken, aynı zamanda UV  ve serbest radikallere karşı içeriden  beslenerek de koruma sağlayabilirsiniz. Bu gıdalar, yumurta sarısı, lahana, brokoli, ıspanak, pazı, kara lahana, domates, böğürtlen, çilek, fındık, fıstık, ceviz, üzüm, biber çeşitleri, fermente gıdalar, yoğurt, balık, yeşil çay ve siyah çay serbest radikallere karşı ve güneş hasarlarına karşı vücudu korumaktadır.

 

İşte cildi güneşten koruyan doğal yağlar:

1-Havuç tohumu yağı

Havuç tohumu yağı SPF 40 maksimum miktarda bitkisel yağdır, ayrıca antioksidan bakımından zengindir ve çok iyi antiseptik özelliklere sahiptir. Önemli düzeyde antioksaidan, antiseptik, antifungal özelliklere sahip yüksek derecede A vitamini içerir, güneş koruyucu ve bronzluk için çok önemli yağlardan biridir.

2-Ahududu  yağı

Ahududu yağı SPF 30 ve 50 arası, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir, güneşten koruma sağlamanın yanı sıra cildinizdeki gerginliklerin önlenmesine yardımcı olur. Klinik olarak ayrıca antioksidanlar ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

3-Buğday tohumu yağı

Buğday tohumu yağı SPF 20 faktörlü, cildinize E vitamini kazandırırken aynı zamanda hücre hasarını onaran doğal antioksidanlar içerir. Cilt üzerine uygulandığında dokuları nemlendirmeye yardımcı olurken serbest radikallere karşı cildi korumaya yardımcı olur.

4-Avokado yağı

Avokado yağı SPF 15 faktörlü mono doymuş yağların oranı yüksek cildin üzerinde koruyucu tabaka oluşturur.

 

5-Soya fasulyesi yağı

Soya fasulyesi yağı SPF 10 faktörlü, yemeklerde sık kullanılan yağ, cilde güneşten korumayı sağlayan etkili bir nemlendiricidir.

6-Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı SPF 8 faktörlü doğal yağlardan biridir, cilde ve saçınıza uygulayabilirsiniz, cildinizi güneşten koruma sağlarken saçlarınızı güneş hasarından korur.

7-Zeytinyağı

Zeytinyağı SPF 8 faktörlü sağlıklı yağlardan biridir, güneş korumalı ve hücresel yaşlanmayı onaran antioksidanlar içermektedir.

8-Jojoba yağı

Jojoba yağı, egzama, sedef hastalığı ve kuru cildi tedavi etmek için kullanılırken, içerisinde güneşten koruyan  bileşenler doğal nemlendiricidir.

Jojoba yağı içerisinde güneşten koruyan bileşenler bulunurken, doğal yağ asitleri ile iyileştirici özelliklere sahiptir.

 

Doğal Bronzlaştırıcı yağlar:

1-Avokado yağı

Avokado yağı, doğal esansiyel yağ asitleri vitaminler, lesitin ve kuru cildi nemlendirerek yumuşatır. Avokado yağı, A, B, D, E vitaminleri, yağ asitleri açısından ve lesitin bakımından zengin, cilt dokusu tarafından kolayca emilen önemli yağlardan biridir. Cildi besleyerek yenilenmesine yardımcı olur.

2-Hindistan cevizi yağı

Hassas ciltler içinde mükemmel bir koruyucu  ve nemlendirici olan hindistan cevizi yağı doğal bronzlaştırıcı, yağ asitleri bakımından zengin aynı zamanda güneş koruma faktörü bulunmaktadır.

3-Aloe vera

Güneş yanığı etkilerini hafifletirken, yatıştırıcı bileşenler açısından zengin aloe vera cildi nemlendirir, cildin esnekliğini artırır, yağlı cilt seviyelerini dengeler.

4-Fındık yağı

E vitamini bakımından zengin olan fındık yağı doğal bronzlaştırıcı, yüksek yağ asitleri açısından zengin cilt tarafından kolayca emilen yağlardan biridir.

5-Zeytinyağı

Cildi nemlendirirken altın sarısı bronzlaşmayı sağlar, cildi yatıştırıcı özelliklere sahip, doğal antioksidan olan E vitamini bakımından zengin, havuç tohumu yağı ile zeytin zeytinyağı karıştırın ve cildin yanmasını önlemek için bir kaç damla iyot ekleyin.

6-Buğday tohumu yağı

Buğday tohumu yağı cildi pürüzsüzleştirici doğal altın bronzlaştırıcı içerisinde E, D, A vitaminlerine sahip cildin esnekliğini artırmaya ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. İnce çizgileri  ve pigmentasyon  gibi güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

7-Susam yağı

Susam yağı kokulu ve kıvamı koyu olan bir yağ olduğu için bronzlaştırıcı için az miktarda kullanılabilir. Susam yağının içinde gama tokoferol içeriği veren % 20 protein ve % 50 lipidlerden oluşmaktadır. Tokoferol serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yarayan anti-oksitadif mekanizmaları sağlar. Güneş koruma faktörü 6-4 olan susam yağı koyu renk bir bronzlaştırıcı istiyorsanız işte formül.

Hindistancevizi yağı %80

Ayçiçek yağı %10

Susam yağı %5

Zeytinyağı %5

Yağları birlikte karıştırın cam şişeye doldurarak  ışık almayacak bir yere koyun ve güneşe çıkmadan önce vücudunuza sürün, koyu renkli iyi bir  bronzlaştırıcıdır.

Doğal yağlar cildinizi güneş hasarlarından korurken aynı zamanda içerisinde bulunan yağ asitleri ile cildinizi korur ve hasarlı hücreleri onarır.

Yağları seyrelterek kullanın, bazı yağlar birbiriyle karışırken zeytinyağı kullanabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı