Sağlık

Diyabeti Kontrol Etmeye Yarayan En İyi Otlar

Diyabeti Kontrol Etmeye Yarayan En İyi Otlar

Diyabet hastalarının kan şekerini düşürecek, insülin duyarlılığını artırmak, kolesterolü düşürmek ve yüksek tansiyonu düşürerek şeker hastalığına yardımcı olmaktadır.

1-Gymnema sylvestre

Bu bitkinin diğer adı şeker yok eden, kan şekeri kontrolü için güçlü otlardan biri olduğu bilinmektedir. Hücrelerin glukoz kullanmasına yardımcı olan enzimlerin insülin  aktivitesini  uyararak artırabilmektedir.

Kan şekeri veya hapı kullanıyorsanız uzman hekime danışmadan kullanmayın.

 

2-Acı kavun

Hücrelerin glikozu daha etkili bir şekilde kullanmasına ve bağırsaktaki emilimini engellemeye yardımcı olmaktadır. Gastrointestinal sorunlar yan etkileridir.

 

3-Kaktüs meyvesi

Kaktüsün olgunlaşmış meyveleri kan şekeri seviyelerini düşürmektedir, meyve suyu ve tozu olarak satılabilmekte, meyvesini günde 1.5 fincan tüketebilirsiniz.

 

4-Magnezyum

Magnezyum takviyesi ile birlikte  kan şekeri düzeylerini düşürmektedir, önce magnezyum seviyesini kontrol ettirmeniz gerekir, eğer eksikliği var ise takviye almalısınız.

 

5-Krom

Bu mineralin, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmalarında yer aldığı kandaki şekerin normalleşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

6-Billberry meyvesi

Yaban mersini familyasından olan bu meyve yapraklarında güçlü oranda antioksidanlar bulunmaktadır. Sinir ağrısı, gözde retina hasarlarını ve kan damarlarının hasar görmesini önlemeye yardımcı olmakta ve kan şekerini düşürmektedir.

 

7-Çemen otu

Kan şekerini düşürerek insülin direncini artırdığı ve yüksek kolesterolü düşürmektedir.

 

8-Ginseng

Bağışıklık sistemini güçlendiren aynı zamanda bir çok hastalıklara karşı mücadele eden ginseng karbonhidrat emilimini yavaşlatarak hücrelerin glikoz kullanma becerilerini artırmaktadır.

 

9-Alfa-lipoik asit

ALA olarak bilinen bu vitamin benzeri madde serbest radikallerle  savaşarak kan şekeri düzeylerini düşürür, sinir hasarlarını onarır ve kas kütlesinin kan şekerini almasına yardımcı olur.

 

10-Gamma-linolenik asit

GLA olarak bilinen çuha çiçeği yağında bulunan bir yağ asididir, diyabetle ilgili sinir ağrılarını azaltacağı hatta önleyebileceğini göstermektedir.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı