Güzellik

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Bir çoğumuz aynaya baktığımızda dişlerimizi sararmış görürüz, tabii bu sararma bir defada olmaz, yavaş yavaş sarartmıştır. Hiç hoşumuza gitmeyecek, diş sararmasının nedenlerini biliyor musunuz? Gülümserken ve konuşurken rahatsız oluruz, cesaretimiz kırılır, güvenimiz sarsılır. Yeni dişleri sararmaya başlayanlar hemen bir uzmana danışsın, bir çok nedeni olabilir.

why-do-our-teeth-turn-yellow

Dişlerimiz yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak sararmaya başlamış olabilir. Diş üzerinde bulunan emaye kaplama zamanla yıpranarak sararmaya başlamıştır.

Sigara dumanı dişlerde leke yaparak tütün izi oluşumuna neden olmaktadır. Dişler zamanla kararır ve çirkin bir görünüm oluşur.

Diş temizliğini yeterince yapmamış iseniz diş üzerinde oluşan plaka tabakaları dişlerin renginin bozulmasına ve kararmasına neden olur.

mordern-dental-fillings

İlaç kullanımı

Özellikle antibiyotik türü ilaçlar dişlerin kararmasına neden olur. Küçük yaşlarda kullanılan antibiyotik türü ilaçlar çocukların dişlerinin erken kararmasına neden olmaktadır. Bazı antihistaminikler de diş kararmasına ve lekeler sebep olmaktadır.

Hastalıklar

Çeşitli hastalıklar ve kanser gibi rahatsızlıklar dişlerin kararmasına ve lekelenmelere neden olur.

teeth whitening encino

Genler

Bazı genler sarı diş miras bırakmaktadır. Kimisinde beyaz olurken bazıları da şansız olabiliyor. Beyazlatma veya diş macunları ile sorunları çözebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı