Anne ve Çocuk

Çocuklarınızı Sağlıklı Beslenmeye Alıştırmanın 8 Yolu

Çocuklarınızı Sağlıklı Beslenmeye Alıştırmanın 8 Yolu

Çağımızın önemli problemlerinden biri sağlıksız beslenme. Beslenme alışkanlığı çocukluk dönemlerinde yerleşmeye başlar, yeme bozukluğu ve kilo problemleri zamanla aşılması güç bir engel haline gelebilir. Bu nedenle gıda seçimi yaparken çocuklarınızın sağlıklı besinler tercih etmesine yardımcı olun. Çocuğunuz sağlıksız besleniyorsa onu bu alışkanlığından vaz geçirmek için çok geç değil!

 

Çocuğunuza örnek olun

Çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın ve acıktığınızda hazırlaması kolay ve çabuk diye sağlıksız besinler tüketmeyin. Çocuklarınıza örnek olun onların yanında sağlıksız besinler tüketmeyin.

 

Alışverişi beraber yapın

Alışveriş yaparken çocuğunuzunda sizle beraber meyve ve sebze seçmesine izin verin bu onun hoşuna gidecek ve kendi seçtiği gıdaları tatmaya meyilli olacaktır.

çocuk

 

Lezzet Katın

Çocuğunuz sebze yemiyorsa sevdiği yiyeceklerle beraber vermeyi deneyin. Sebzeyi illede yemek olarak yemesi gerekmez örneğin sebzeli hamburger veya yine bol sebzeli pizza yapabilirsiniz. Değişik tariflerde deneyebilirsiniz.

 

Eğlence Katın

Bütün çocuklar eğlenceyi sever, çocuğunuzun dikkatini çekin! Çocuğunuz için yeni bir yiyecek  bir macera, bir oyun yada heyecan verici bir deneyim olsun. Çocuğunuzu sebze yemediği için cezalandırmayın bu yeni bir yemek denemek için isteksiz olmasına sebep olabilir.

 

 Yardımcı Olun

Yemek hazırlaması için çocuğunuza fırsat verin ve ona yardımcı olun. Kendi hazırladığı yemeği yemekte daha istekli olacak ve bu onu mutlu edecektir ayrıca bu sizinde çocuğunuzla aranızdaki bağı kuvvetlendirmenize yardımcı olabilir.

 

Tekrar Tekrar Deneyin

Pes etmeyin ! İlkinde başarılı olamadıysanız  bu başarısız olduğunuz anlamına gelmez tekrar tekrar deneyin. Bazen çocukların bir yemeği tatması için birkaç kez görmesi gerekebilir ancak tutarlı olursanız sonunda bir tat alacaktır.

 

Anlatın

Çocuğunuza sağlıklı beslenerek neler kazanacağını yada sağlıksız beslendiğinde ne gibi sonuçlara katlanması gerekebileceğini anlatın.

 

Yemek Ortamı

Çocuğunuza sofra adabını öğretin, yemek yemese bile sofraya oturması sağlayın. Sofrada huzurla sohbet edilerek yemek yenirse çocuğunuzda o masada bulunmak isteyecektir. Zamanla bu ortamda yemek yemektende zevk alacaktır. Çocuğunuzu televizyon karşısında yada oyun oynarken yedirmemeye gayret gösterin.

DMCA.com Protection Status
Yorum yazmak için tıklayın

Yorumdan Ayrıl

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar

Yukarı